W czerwcu ubiegłego roku jeden z pracowników sklepu IKEA zamieścił na wewnętrznym forum cytaty z Biblii, krytykując w ten sposób ogłoszony przez firmę "dzień solidarności z osobami wykluczonymi z LGBT".
Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia. Pismo Święte mówi: "Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich". A także: "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich"
- brzmiał wpis. Firma uznała, że wypowiedź ta narusza zasady życia społecznego i godność innych pracowników. Mężczyzna został zwolniony.
Sprawa trafiła do prokuratury. Kierowniczka, która zwolniła pracownika, usłyszała w maju zarzut "popełnienia występku polegającego na ograniczaniu praw pracowniczych ze względu na wyznanie". W lipcu do Sądu Rejonowego Kraków Nowa Huta w Krakowie został skierowany akt oskarżenia.
Z materiału dowodowego, zebranego przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga, wynika, że decyzja o zwolnieniu pokrzywdzonego była wynikiem arbitralnych ocen i uprzedzeń przedstawicielki pracodawcy względem pracownika, który wyrażając swą opinię, odwołał się do wartości chrześcijańskich. Analiza intranetowych wpisów pokrzywdzonego, oparta na ekspertyzie biegłego, nie potwierdziła stawianych przez pracodawcę tez, jakoby cytaty z Biblii miały naruszać zasady współżycia społecznego lub "wykluczały inne osoby" zatrudnione w IKEA. Wpis pracownika z podaniem cytatów nie był atakiem na określoną osobę spośród współpracowników, a odpowiedzią na wcześniejsze działanie pracodawcy
- informował nas przed kilkoma miesiącami prok. Marcin Saduś z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.
Jak informuje TVN24, biegłym w tej sprawie okazał się biblista ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk z Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, członek Papieskiej Komisji Biblijnej. Duchowny kilkukrotnie dotychczas wypowiadał się w mediach na temat homoseksualności.
"Pośród zakazów dotyczących najcięższych wykroczeń przeciw ustanowionej przez Stwórcę miłości heteroseksualnej znajduje się niezwykle surowa ocena aktów homoseksualnych" - pisał duchowny w ubiegłym roku na portalu Opoka. Ksiądz przekonywał, że "w świetle nauczania całego Pisma Świętego relacje homoseksualne nie są z ustanowienia Bożego".
W ubiegłym roku na antenie Radia Maryja duchowny stwierdził z kolei m.in., że "tak jak łuk Boży jest symbolem życia, tak flaga LGBT - idąc za terminologią i nauczaniem Jana Pawła II - jest symbolem cywilizacji dążącej do śmierci".
Prokuratura odmówiła stacji szerszego komentarza ws. powołania biegłego. Rzecznik instytucji poinformował jedynie, że to sąd oceni każdy ze zgromadzonych dowodów "pod kątem przydatności i obiektywizmu".