Swiatłana Cichanouska z wizytą w Polsce. W planie spotkanie z Morawieckim i szefem "Solidarności"

Swiatłana Cichanouska w środę 9 września spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim - głównym tematem rozmów ma być sytuacja polityczna na Białorusi i uwolnienie więźniów politycznych. Liderka białoruskiej opozycji ma także spotkać się z szefem "Solidarności", Piotrem Dudą.

Premier Mateusz Morawiecki o godzinie 9 spotka się w środę ze Swiatłaną Cichanouską. Liderka białoruskiej opozycji przyjedzie do Warszawy z Litwy, dokąd udała się po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich pod presją białoruskich władz.

"Rozmowy między premierem Morawieckim a Swietłaną Cichanouską będą się toczyć wokół aktualnej sytuacji na Białorusi. Poruszone zostaną przede wszystkim kwestie związane z uwolnieniem więźniów politycznych i wspieraniem społeczeństwa obywatelskiego" - informuje kancelaria premiera.

Zobacz wideo Sylwetka Swiatłany Cichanouskiej

Cichanouska w Warszawie. Spotka się z Morawieckim, w planie rozmowy o uwolnieniu więźniów, 

Przed godziną 10 premier i Cichanouska spotkają się z Białorusinami mieszkającymi w Polsce, a o 10.45 rozpocznie się ich spotkanie ze studentami na Uniwersytecie Warszawskim. Z kolei o 11.30 Swiatłana Cichanouska spotka się także z szefem NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą. W czwartek ma wziąć udział w Forum Gospodarczym w Karpaczu i spotkać się z liderem Platformy Obywatelskiej Borysem Budką.

We wtorek Cichanouska apelowała o międzynarodową presję na Alaksandra Łukaszenka. Po raz kolejny podkreśliła też, że represje na białoruską opozycję przybierają na sile, a władze są coraz brutalniejsze w stosunku do protestujących. 

Chcę podziękować wszystkim krajom, które rozumieją nasze zamierzenia, wspierają nasz naród w tej trudnej walce i nie milczą. Chcemy być szczęśliwi w swoim kraju, nie chcemy wojen. To, co dzieje się na Białorusi, jest sprawą całkowicie wewnętrzną i chcemy, aby wszystkie kraje szanowały naszą suwerenność, ale potrzebujemy waszej uwagi. Módlcie się za nas, bądźcie z nami, wspierajcie nas w walce o wolność

- mówiła.

Jak wcześniej informowała Wirtualna Polska, premier Mateusz Morawiecki ma przekazać Swiatłanie Cichanouskiej zabytkową willę na Saskiej Kępie z przeznaczeniem na Dom Białoruski. - De facto to tworzenie alternatywnej struktury rządu Białorusi w Polsce - komentował informator WP. 

Czytaj więcej: WP: Morawiecki przekaże Cichanouskiej willę w Warszawie z przeznaczeniem na Dom Białoruski

Więcej o: