Gdzie na grzyby? "Coraz radośniej. Jesteśmy na fali wznoszącej w całym kraju"

Grzybiarze z całego kraju donoszą o kolejnych owocnych wypadach do lasu. Grzybów jest coraz więcej, a prognozy na najbliższe tygodnie są optymistyczne. To dobry moment, żeby odkurzyć koszyk i zaplanować grzybobranie.

O tym, że sezon grzybowy rozpoczął się na dobre, informuje portal grzyby.pl. Dostępna tam mapa występowania grzybów czerwieni się przede wszystkim w okolicach Białegostoku, Olsztyna, Zielonej Góry oraz na terenach podgórskich. Entuzjastyczny jest także opublikowany pod mapą komentarz synoptyka grzybowego.

Coraz radośniej. W górach i na pogórzu w wielu rejonach już nieumiarkowany wysyp grzybów. [...] Rejon Karkonoszy ma tę atrakcję już drugi raz tego lata, inne po raz pierwszy, ale w imponującym stylu. Polska nizinna też zaczyna się ruszać. [...] Sytuacja będzie się polepszać z dnia na dzień. Jesteśmy na fali wznoszącej się w całym kraju. W zależności od rejonu już zaczyna się dziać lub nastąpi to w ciągu tygodnia - dwóch

- czytamy w prognozie eksperta.

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Lasy Państwowe dementują doniesienia o rzekomych karach w związku z grzybobraniem

Grzybiarze dzielą się relacjami z udanych "polowań". Rekordziści donoszą, że zebrali 100 grzybów w ciągu jednej godziny. 

W końcu sypnęło. Zabrałem tradycyjnie wiaderko. Połowa to prawdziwki, trochę podgrzybków i kilka maślaków, które znalazłem w jednym miejscu

- napisał grzybiarz z województwa zachodniopomorskiego.

Jak te grzyby szybko rosną... Szok. Czerwone kozaki - 40, na grubych nogach świecą czerwonymi kapeluszami z daleka. Prawdziwki - 100, na początku tylko małe, białe ślicznoty, które zostawiłam do podrośnięcia. A potem miejscówka, na której wczoraj był mój ślubny i piękne brązowe średniaki, zdrowe jak rybki. Nie napiszę, że jest pięknie... Jest przepięknie

- relacjonowała miłośniczka grzybów z województwa śląskiego.

Fotografie z zakończonych sukcesem grzybobrań pojawiają się także w mediach społecznościowych. Grzybiarze spodziewają się, że w kolejnych dniach grzybów będzie jeszcze więcej. Lasy Państwowe przypominają z kolei, że za zbieranie grzybów nie grozi żadna kara.

"W Polsce można zbierać grzyby bezpłatnie i właściwie bez ograniczeń. Grzybobranie to przecież nasza narodowa tradycja!" - czytamy we wpisie LP.

Więcej o: