Pogoda. RCB i IMGW ostrzegają przed gwałtownymi burzami. "Front przejdzie przez sześć województw"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami, jakie jeszcze w sobotę pojawią się w Polsce.

- Front z ulewnym deszczem i gradem przejdzie przez sześć województw - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Grażyna Dąbrowska, synoptyczka IMGW. Dotyczy to Dolnego Śląska, województwa opolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Dla tych województw wydane są ostrzeżenia pierwszego stopnia. Spodziewane są tu opady rzędu 30 mm i porywy wiatru osiągające 80 kilometrów na godzinę, a nawet, w niektórych miejscach, 90 kilometrów na godzinę.

Zostały również wydane ostrzeżenia hydrologiczne w związku z możliwymi gwałtownymi wzrostami stanu wody w rzekach dla województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

Pogoda. W niedzielę również wystąpią burze

Grażyna Dąbrowska wyjaśniła, że w miarę upływu dnia strefa burz będzie przesuwać się na południowy wschód. Obejmie województwa lubelskie, świętokrzyskie, śląskie i małopolskie, gdzie od godzin wieczornych do nawet wczesnych porannych będzie grzmiało i padało. Także tam wydane są ostrzeżenia pierwszego stopnia.

W niedzielę burze mogą jeszcze występować na południowym wschodzie kraju, szczególnie w godzinach popołudniowych.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?
Więcej o: