Ustka. Trąba wodna na Bałtyku. Obserwatorzy nagrali ciekawe zjawisko

W poniedziałek w Ustce doszło do niezwykle ciekawego i rzadko spotykanego w Polsce zjawiska pogodowego. W sieci pojawiło się nagranie trąby wodnej, która pojawiła się nad wodami Bałtyku.

Nagranie trąby wodnej w Ustce w mediach społecznościowych zamieściła grupa Lubuscy Łowcy Burz. Widać na nim długi i cienki lej, ciągnący się aż do ciemnych chmur, kłębiących się nad Bałtykiem. Każdorazowo takie zjawiska wywołują wielkie poruszenie wśród obserwatorów.

Czym jest trąba wodna? W Polsce to rzadkie zjawisko

Trąba wodna, zwłaszcza nad polskim morzem jest dość rzadkim zjawiskiem meteorologicznym. Do ich powstawania dochodzi wskutek formowania się chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody.

Leje bywają nazywane są "wodnymi tornadami". Najczęściej są one przezroczyste, zaś w pierwszej fazie można je poznać po charakterystycznym śladzie, jaki zostawiają na powierzchni wody.

Na szczęście trąby wodne nie są aż tak silne, jak "trąby lądowe". Zazwyczaj rozpraszają się w momencie dojścia do lądu. Nie zmienia to jednak faktu, że na wodzie również potrafią być niebezpieczne.

Zobacz wideo #Wakacje2050. Pocztówka znad Bałtyku
Więcej o: