CBŚP zatrzymało grupę nielegalnie obracającą lekami. Oszukali NFZ na 11 milionów złotych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali cztery osoby, wobec których postawiono zarzuty nielegalnego obrotu lekami na receptę. Służby bezpieczeństwa zabezpieczyły kilkaset opakowań różnych medykamentów i recept.

Przeprowadzone śledztwo pozwoliło ustalić więcej szczegółów. Funkcjonariusze CBŚP podejrzewają, że nielegalne leki z refundacją NFZ mogły być sprzedawane zarówno w kraju, jak i za granicą.

Grupa przestępcza działała od pięciu lat. 26 osób z zarzutami

Śledczy ustalili, że leki były kupowane z refundacją na podstawie recept, których dostarczały osoby niepotrzebujące leczenia. Wykupione medykamenty miały być następnie odsprzedawane ze sporym zyskiem - zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.

Według wstępnych szacunków przez nielegalnie wystawiane recepty Narodowy Fundusz Zdrowia musiał dopłacić do leków, z których korzystali klienci oszustów, około 11 milionów złotych. Ustalono, że grupa przestępcza działała od 2015 roku, głównie na terenie województw śląskiego i małopolskiego.

Od początku śledztwa zarzuty postawiono 26 osobom, z czego połowa przebywa już w areszcie. Służby zatrzymały również osobę uważaną za szefa gangu. W celu wyjaśnienia sprawy CBŚP zabezpieczyło również dokumentację, komputery i nośniki danych.

Zobacz wideo Kobieta wezwała policję do kradzieży. W rzeczywistości nie zaciągnęła ręcznego i auto się stoczyło
Więcej o: