Ostrzeżenia IMGW. Gwałtowne deszcze mogą doprowadzić do podtopień

Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że gwałtowne deszcze mogą spowodować nagły wzrost stanów wody w polskich rzekach. Na zagrożonych terenach wydano ostrzeżenia pierwszego i drugie stopnia. Mogą wystąpić lokalne podtopienia.

IMGW przekazało, że intensywne deszcze z poprzedniego dnia spowodowały wzrosty poziomów wody w rzekach, przede wszystkim w górnej zlewni Odry. W 15 stacjach wodowskazowych przekroczono stan ostrzegawczy, a w 3 stan alarmowy.

Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia. Możliwe lokalne podtopienia

Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia obowiązują na terenie niektórych powiatów województwa lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego i łódzkiego.

Opady deszczu o umiarkowanym i silnym natężeniu spowodują, że poziom wody może przekroczyć stany ostrzegawcze. Lokalnie mogą zostać przekroczone stany alarmowe. 

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia zostały wydane dla zachodniej części województwa wielkopolskiego, części województwa śląskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Na terenach, na których prognozuje się silne opady deszczu, może dojść na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych do gwałtownego wzrostu stanów wody i lokalnych podtopień. Mapę z aktualnymi ostrzeżeniami IMGW można zobaczyć pod tym linkiem.

Ulewne deszcze we wtorek 1 września spowodowały, że w powiecie nyskim (woj. opolskie) doszło do licznych podtopień. Woda występowała z rzek oraz lokalnych strumieni. Radio Zet podaje, że w ciągu zaledwie godziny, strażacy otrzymali ponad 90 wezwań. Podtopienia spowodowały szkody w gospodarstwach domowych i powiatowej infrastrukturze. Ze skutkami gwałtownych ulew zmagało się ponad 700 strażaków.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?
Więcej o: