Rząd proponuje pomoc ws. awarii kolektora Czajki. Za most pontonowy ma zapłacić miasto

Rząd proponuje stołecznemu ratuszowi pomoc w utworzeniu tymczasowego rurociągu na ścieki. Wsparcie zakłada utworzenie mostu pontonowego. Michał Dworczyk podkreślił, że koszty budowy przeprawy oraz jej utrzymania poniesie miasto.

Michał Dworczyk powiadomił, że rząd udzieli pomocy "w związku z prośbą prezydenta Trzaskowskiego". - Zostanie zbudowany most pontonowy przez wojsko, proces ten będzie koordynowało Ministerstwo Obrony Narodowej, przy czym miasto musi najpierw dopełnić formalności związanych z uzyskaniem stosownych zgód - powiedział Dworczyk.

Jak podkreślił, na most pontonowy wpływ mają warunki meteorologiczne. - W związku z tym funkcjonowanie takiego mostu, patrząc na to, jaki wpływ na Wisłę mają pory roku, będzie możliwe jedynie do listopada lub połowy listopada, w szczegółach będzie to uzależnione od warunków meteorologicznych - przekazał szef KPRM. 

Zobacz wideo Katarzyna Lubnauer gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (1.09)

Awaria kolektora Czajki. Rząd proponuje most

Do budowy mostu zostaną wykorzystane elementy, których użyto do budowy alternatywnej przeprawy w 2019 roku. - Do dyspozycji miasta będą eksperci, inżynierowie, którzy planowali, nadzorowali realizację budowy rurociągu w roku 2019 - powiedział. Podkreślił, że koszt związane ze stawianiem mostu oraz jego utrzymaniem poniesie miasto. - Całość przedsięwzięcia, zarówno docelowe rozwiązanie, jak i rozwiązanie tymczasowe, to jest odpowiedzialność pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego, to miasto musi zorganizować ten proces. O ile w 2019 r. była sytuacja szczególna i wyjątkowa i rząd wziął na siebie odpowiedzialność za zrealizowanie całego procesu od początku do końca, o tyle w tej chwili zgodnie z przepisami to jest odpowiedzialność miasta - powiedział Dworczyk.

Na posiedzeniu sztabu kryzysowego nie było Rafała Trzaskowskiego, tylko przedstawiciele strony rządowej. Szef kancelarii premiera powiedział, że spotkanie z prezydentem Warszawy prawdopodobnie odbędzie się ok. godz. 16.

Więcej o: