Pogoda. IMGW ostrzega: Uwaga na deszcz w południowej Polsce. Wydano alerty

Ostrzeżenia IMGW. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia dla południowej i centralnej Polski. Na zagrożonych terenach prognozuje się intensywne opady deszczu, które mogą doprowadzić do podtopień.

To już kolejny dzień z ostrzeżeniami meteorologicznymi i hydrologicznymi IMGW. Na południu Polski stany wód mogą przekroczyć poziomy ostrzegawcze. IMGW zapowiada również, że na południowym wschodzie pojawią się niewielkie burze, które z czasem przemieszczą się na północny wschód.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

IMGW: Silne opady deszczu na południu kraju. Możliwe podtopienia

Ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują w południowych powiatach województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Na tych terenach może spaść nawet do 70 mm deszczu. Intensywne opady będą powodować wzrosty poziomu wody w rzekach do strefy stanów wysokich. W niektórych miejscach, gdzie deszcze przybiorą gwałtowny charakter, mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. Wówczas w zlewniach zurbanizowanych przewidywane są podtopienia.

Przed intensywnymi opadami deszczu ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. SMS ostrzegający przed możliwością podtopień został wysłany do mieszkańców województwa opolskiego oraz niektórych powiatów województwa dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. RCB przypomina, że w przypadku podtopień należy przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje, naładować do pełna telefon, zabezpieczyć budynek workami z piaskiem oraz przenieść pojazd w bezpieczne miejsce.

Burze na południu Polski

Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, w południowych powiatach województwa wielkopolskiego oraz w zachodnich powiatach województwa dolnośląskiego.

Burze pojawią się tylko w województwie podkarpackim i w południowym wschodzie części województwa lubelskiego. Wyładowaniom atmosferycznym będą towarzyszyć opady deszczu wynoszące od 10 do 15 mm. Porywy wiatru osiągną maksymalną prędkość 60 km/h.

Więcej o: