Afera podkarpacka. Są akty oskarżenia wobec byłych agentów CBŚP i CBA. "Przyjmowanie usług seksualnych"

Jest akt oskarżenia przeciwko byłym funkcjonariuszom CBŚP i CBA - poinformowała Prokuratura Krajowa. Zarzuca się im przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych. Mieli przyjmować korzyści majątkowe pod postacią usług seksualnych i tańców erotycznych świadczone przez osoby pracujące w agencjach towarzyskich. Zarzucono im też tworzenie "parasola ochronnego" nad gangsterami. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

Są nowe informacje w sprawie tzw. afery podkarpackiej. Małopolski wydział Prokuratury Krajowej poinformował, że postawiono zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i niedopełnienia obowiązków byłym funkcjonariuszom CBŚP i CBA. Jak wskazano, akt oskarżenia wystosowano w ramach śledztwa prowadzonego przeciwko Danielowi Ś., byłego Naczelnika Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Rzeszowie CBŚP, a uprzednio także przeciwko właścicielom agencji towarzyskich Aleksiejowi R. i Jewgenijowi R.. To dwaj bracia, którzy oficjalnie prowadzili w Polsce biznes hotelarski - później wyszło na jaw, że mogą też być zamieszani w handel ludźmi czy zmuszanie kobiet do prostytucji.

Czytaj więcej: Giną świadkowie, przestępcy na wolności. Afera podkarpacka zatacza coraz szersze kręgi

Zobacz wideo CBŚP zlikwidowało agencję towarzyską, która zmuszała kobiety do prostytucji.

Afera podkarpacka. Jest akt oskarżenia przeciwko byłym funkcjonariuszom CBŚ i CBA

Jak poinformowano, prokurator oskarżył sześć osób m.in. o przestępstwa o charakterze korupcyjnym, które w większości dotyczą okresu od 2014-2016 roku oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych. Czyny zarzucone Danielowi Ś. obejmują z kolei okres od 2000 do 2016 roku.

Materiał dowodowy zgromadzony podczas śledztwa Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie obejmuje kilkaset tomów akt jawnych i niejawnych. Część jawna aktu oskarżenia obejmuje 164 strony, natomiast uzasadnienie aktu oskarżenia o klauzuli "ściśle tajne" sporządzone zostało na 633 stronach

- podaje prokuratura.

Jak wskazano, były naczelnik wydziału CBŚP Daniel Ś. usłyszał zarzuty dotyczące różnych przestępstw korupcyjnych (kwalifikowanych z art. 228 par. 3 kk w zw. z art. 12 par. 1 kk, art. 18 par. 3 kk w zw. z art. 228 par. 1 kk), a także dotyczące przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

"Parasol ochronny" i przyjmowanie "usług seksualnych oraz tańców erotycznych"

Akt oskarżenia dotyczy również Krzysztofa B., byłego Naczelnika Zarządu CBŚP w Rzeszowie - prokuratura zarzuca mu popełnienie pięciu przestępstw w tym o charakterze korupcyjnym kwalifikowanym z art. 228 par. 1 kk i art. 228 par. 3 kk oraz przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych kwalifikowane z art. 231 par. 2 kk.

Roberta P., byłego Dyrektora Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie, a uprzednio wieloletniego funkcjonariusza Zarządu w Rzeszowie CBŚ KGP, również oskarżono o popełnienie przestępstw korupcyjnych i  przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych kwalifikowane. Takie same zarzuty usłyszał też Ryszard J., były Naczelnik Wydziału w Rzeszowie Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji, uprzednio wieloletniego funkcjonariusza Zarządu w Rzeszowie CBŚ KGP.

Prokuratura wyjaśnia, że zarzuty dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych przez oskarżonych dotyczą m.in. przyjmowania:

usług seksualnych w postaci stosunków płciowych świadczonych przez osoby zatrudnione w agencjach towarzyskich prowadzonych przez Aleksieja R. i Jewgenija R.,
tańców erotycznych wykonywanych przez striptizerki zatrudnione w agencjach towarzyskich prowadzonych przez Aleksieja R. i Jewgenija R.,
alkoholu, posiłków, przekąsek

Jak podaje prokuratura, korzyści te były przyjmowane w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa - polegały na zaniechaniu prowadzenia czynności służbowych i nadawania biegu posiadanym informacjom o kierowaniu przez Aleksieja R. i Jewgenija R. międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą. W związku z tym prokurator zarzucił każdemu z oskarżonych tworzenie tzw. "parasola ochronnego" nad gangsterami. 

Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia. Staną przed Sądem Okręgowym w Tarnowie.

Więcej o: