Radziwiłł odpowiada Trzaskowskiemu w sprawie awarii. "Niedopuszczalne jest przerzucanie winy"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uważa, że kolejna awaria kolektora odprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" jest wynikiem zaniedbań jego poprzedników. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł odpowiedział, że od 14 lat władze miasta są związane z formacją polityczną, z której wywodzi się obecny prezydent stolicy.

- Gospodarowanie ściekami to zadanie samorządu, tak więc odpowiedzialność za przyczyny i skutki zaistniałej sytuacji ponoszą w pierwszej kolejności władze miasta, które od 14 lat są związane z jedną formacją polityczną. Niedopuszczalne jest przerzucanie winy na poprzedników - powiedział Konstanty Radziwiłł.

Na stronie wojewody mazowieckiego pojawiło się także zapewnienie co do współpracy służb wojewody, by minimalizować negatywne skutki dla środowiska, jakie może nieść ze sobą awaria kolektora. Zgodnie z danymi Wód Polskich, w związku z opadami deszczu, do Wisły spływa około 15 tysięcy litrów nieczystości na sekundę. Z tego powodu nie należy korzystać z wody w tej rzece - nie wolno wędkować, pływać, poić nią zwierząt lub nawadniać gleby.

Rafał Trzaskowski o awarii kolektora i "błędnych decyzjach z przeszłości"

W niedzielę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, że kolejna awaria kolektora odprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" związana jest z "błędnymi decyzjami, które były podejmowane w przeszłości". Polityk zapewniał, że kilka godzin przed awarią kolektor był sprawdzany przez specjalistów, którzy nie wykryli żadnych usterek.

- Nie ulega żadnej wątpliwości, że mamy do czynienia z wadą systemową. Już w 1999 roku została podjęta decyzja, która była wtedy uznawana za kontrowersyjną, żeby nie budować dwóch oczyszczalni ścieków, również po lewej stronie Wisły, ale żeby budować przesył. Ta decyzja została potwierdzona w roku 2005 - mówił Trzaskowski. Prezydent Warszawy krytykował więc decyzje, które były podjęte za prezydentury Pawła Piskorskiego (lata 1999-2002) czy Lecha Kaczyńskiego (lata 2002-2005).

Zobacz wideo Zbigniew Girzyński komentuje działania rządu i władz Warszawy po awarii kolektora
Więcej o: