Abp Wiktor Skworc pisze do abp. Jędraszewskiego. Chodzi o sprawę ks. Stanisława P.

Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc zwrócił się do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o rozpoczęcie procedur, zmierzających do wyjaśnienia sprawy ks. Stanisława P. Duchowny wykorzystywał seksualnie osoby nieletnie. Gdy pojawiły się pierwsze oskarżenia, ksiądz został wysłany na Ukrainę.

Jak podaje ks. Tomasz Wojtal, rzecznik abp. katowickiego Wiktora Skworca, "zwrócił się z pisemną prośbą do abp. Marka Jędraszewskiego metropolity krakowskiego o podjęcie procedur ustanowionych w motu proprio „Vos estis lux mundi” papieża Franciszka w celu wyjaśnienia sprawy księdza Stanisława P."

Abp Skworc pisze do abp. Jędraszewskiego w sprawie ks. Stanisława P.

W komunikacie czytamy, że kopie pisma dostali także nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz biskup tarnowski Andrzej Jeż. "O fakcie został poinformowany także delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak" - pisze ks. Wojtal.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski na początku sierpnia opisał na swoim blogu historię ks. Stanisława P. Duchowny został odwołany w 2002 r. z urzędu proboszcza jednej z parafii przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca (dziś pełni funkcję arcybiskupa katowickiego). P. został wysłany do diecezji na Ukrainie, choć był już oskarżany o pedofilię.

Zobacz wideo Biskup Milewski przeprasza za milczenie polskich biskupów w sprawach związanych z pedofilią

"Abp Wiktor Skworc wyraża ogromny żal i ubolewanie z powodu krzywdy wszystkich ofiar ks. Stanisława P. Do takich sytuacji nigdy nie powinno było dojść. Jak każdy podejmujący decyzje, czuje się odpowiedzialny za ich konsekwencje, również wówczas gdy decyzje te podejmowane są w dobrej woli, ale ze względu na niewłaściwą ocenę przesłanek, okazują się błędne. Jednocześnie przeprasza ofiary za krzywdy wyrządzone przez podległych mu duchownych" - czytamy. 

"Vos estis lux mundi" to ogłoszony w 2019 r. list apostolski, który zawiera specjalne procedury dot. zwalczania nadużyć seksualnych. Abp Skworc zwrócił się akurat do abp. Jędraszewskiego, bo sprawa dotyczy diecezji tarnowskiej, a ta podlega metropolii krakowskiej.

Więcej o: