Gdzie jest burza? RCB wysłało burzowy alert. IMGW: Możliwe trąby powietrzne

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed burzami. Gwałtowne wyładowania atmosferyczne mogą wystąpić w całym kraju, poza częścią południową.

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali dwa rodzaje ostrzeżeń pogodowych:

  • alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem - dla województw lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i części województw kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego,
  • alert drugiego stopnia przed burzami z gradem - dla województw lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego i części województw kujawsko-pomorskiego i podlaskiego. 

"Głównym zagrożeniem związanym z burzami będą silne porywy wiatru do 90 km/h, a punktowo do 100-120 km/h. Opady deszczu tylko miejscami osiągną 20-25 mm, a niektórym burzom będzie towarzyszył grad. Możliwe są też trąby powietrzne" - informuje IMGW.

Burze w Polsce. IMGW: Przyczyną szybko poruszający się niż

IMGW wyjaśnia, że prognozowane burze są związane z niżem, który w szybkim tempie przemieszcza się znad Morza Północnego nad Danię i Bałtyk. 

"Z zachodu na wschód przez nasz kraj dynamiczne przemieszcza się związany z nim front okluzji, a za nim linia zbieżności. Na południu pozostanie cieplejsza i bardziej sucha masa powietrza, a w pozostałej części kraju, szczególnie za frontem, będzie ona chłodniejsza i wilgotniejsza" - czytamy w komunikacie.

W związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi wydanymi przez synoptyków, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert pogodowy do osób przebywających na terenie najbardziej zagrożonym burzami.

Więcej o: