Dyrektor szkoły: Radzimy sobie, jak możemy. MEN dał nam 100 litrów płynu do dezynfekcji i jeden automat

Szkoły starają się przygotować na kolejny rok szkolny, ale nie jest im łatwo. Brakuje pieniędzy na zakup płynów do dezynfekcji czy maseczek. MEN zapewnia, że środków bezpieczeństwa będzie więcej, ale nie wiadomo ile i kiedy.

Za niespełna tydzień dzieci wrócą do szkół. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zadecydował, że podstawowym modelem nauczania w najbliższym semestrze będzie nauka stacjonarna. Podczas konferencji prasowej we wtorek 25 sierpnia poinformował, że MEN pomoże szkołom w zaopatrzeniu w płyny do dezynfekcji i maseczki. Na razie nie wiadomo jednak, na jakie ilości środków bezpieczeństwa mogą liczyć dyrektorzy.

Dyrektor szkoły: MEN twierdzi, że będą przyznane dodatkowe środki, ale nie wiem, w jakich ilościach

- Do tej pory otrzymałem z ministerstwa około stu litrów płynu do dezynfekcji rąk i jeden automat. Wszystkich pozostałych zakupów dokonuję z budżetu. [...] W ostatnim czasie otrzymaliśmy maila z ministerstwa o tym, że będą przyznane dodatkowe środki typu maseczki, ale nie wiem w jakich ilościach, bo nie dostaliśmy odpowiedzi - powiedział na antenie TVN24 Mirosław Sakowski, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu. 

Choć ministerstwo edukacji narodowej nie wprowadziło wymogu zasłaniania ust i nosa w szkołach, Mirosław Sakowski sam podjął decyzję o wprowadzeniu takiego obowiązku.

- Brakuje nam jednoznacznego stanowiska ze strony ministerstwa dotyczącego ochrony ust i nosa. Z jednej strony do sklepu osiedlowego, gdzie wchodzą trzy osoby, trzeba zakładać maseczki, a do mojej szkoły przyjdzie 400 uczniów i 50 pracowników i takiego wymogu nie ma - powiedział dyrektor liceum w Bolesławcu, podkreślając, że jest odpowiedzialny za zdrowie uczniów i nauczycieli. 

Zobacz wideo Pandemia trwa, a wakacje się kończą. Uczniowie mają wrócić do szkół

MEN: Do szkół trafiło już ponad 17 tys. dyspenserów

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało wytyczne dla dyrektorów szkół. Wynika z nich, że mogą podjąć decyzję o zawieszeniu lekcji lub zmienieniu modelu nauczania na hybrydowy, jeśli organ prowadzący wyrazi na to zgodę, a sanepid wyda pozytywną opinię. MEN wyliczyło także, w jaki sposób wspomaga szkoły.

"Do tej pory do szkół i placówek oświatowych trafiło ponad 17 tys. dyspenserów. Blisko 19 tys. szkół złożyło już także zamówienia na płyn do dezynfekcji i maski medyczne. Do 1 września br. do szkół trafi 1 tura przewidzianych dostaw, czyli 20 mln maseczek ochronnych i 5 mln litrów płynu do dezynfekcji. W ramach dodatkowego wsparcia do szkół przekazanych będzie również 20 tys. termometrów bezdotykowych" - czytamy w komunikacie resortu

Ze statystyk GUS wynika, że w roku 2018/2019 w Polsce działało 14584 szkół podstawowych, 1695 gimnazjów, 3534 licea ogólnokształcące, 1578 szkół branżowych i 1879 techników. 

Więcej o: