Organizator marszu "Katowice miastem nacjonalizmu" poskarżył się Bodnarowi. Jest postępowanie RPO

Organizatorzy manifestacji "Katowice miastem nacjonalizmu" zwrócili się z prośbą o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich. Powodem jest zapowiedź pozwu ze strony władz miejskich. Według ratusza hasło marszu było krzywdzące dla Katowic.

Demonstracja "Katowice miastem nacjonalizmu" odbyła się 18 lipca. Jak relacjonuje "Dziennik Zachodni" podczas marszu narodowcy wznosili hasła "Nie zaciskaj pasa, zaciśnij pięść", "Katowice wolne od lewactwa" czy "Szkoły wolne od zboczeńców". 

Miasto przed demonstracją zapowiedziało pozew przeciwko organizatorem. Powodem było przede wszystkim hasło pod jakim odbyła się manifestacja. - W naszej ocenie ta nieprawdziwa, bo uogólniająca i generalizująca teza jest krzywdząca dla naszego miasta. Nie ma naszej zgody na takie zawłaszczanie nazwy miasta, na tak instrumentalne i niesprawiedliwe dla katowiczanek i katowiczan określanie naszych poglądów - stwierdził cytowany w "Dzienniku Zachodnim" Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic. - Oświadczam, że złożymy do sądu pozew przeciwko organizatorom zgromadzenia o naruszenie dóbr i dobrego imienia naszego Miasta poprzez posługiwanie się przytoczonym hasłem - dodał.

Marsz nacjonalistów w Katowicach. RPO wszczyna postępowanie

Zobacz wideo Obóz Narodowo-Radykalny. Kim są radykałowie z ONR?

W związku z zapowiadanym pozwem organizatorzy zwrócili się do Rzecznika Praw Obywatelskich. Zwracają w nim uwagę m.in. na fakt, że nazwa zgromadzenia była znana urzędowi miasta po zgłoszeniu wydarzenia. Ruszyło postępowanie, RPO na razie chce jedynie poznać przebieg wydarzenia. Według rzecznika mogą zaistnieć wątpliwości, czy zapowiedź pozwu nie da "efektu mrożącego". - Pragnę podkreślić, że Rzecznik, kierując niniejsze pismo nie zajmuje w tej sprawie stanowiska, lecz prowadzi dopiero postępowanie wyjaśniające w związku z powziętymi wątpliwościami odnośnie do przestrzegania praw obywatelskich - podkreśla Mirosław Wróblewski, dyrektor zespołu Rzecznika Praw Obywatelskich.

Więcej o: