Do śmierci funkcjonariusza doszło we wtorek 18 sierpnia w godzinach wczesnopopołudniowych. 43-latek był przydzielony do pracy w zbrojowni, gdzie odpowiadał za broń strażników więziennych.
- W Zakładzie Karnym w Rzeszowie doszło do tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariusza. Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprawę bada policja oraz prokuratura, jak również specjalny zespół Służby Więziennej - powiedział mjr Maciej Słysz z Zakładu Karnego w Rzeszowie w rozmowie z portalem rzeszow-news.pl.
Postępowanie prowadzone jest z art. 155 Kodeksu Karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Na obecnym etapie postępowania brane są pod uwagę wszystkie scenariusze, włącznie z samobójstwem funkcjonariusza Służby Więziennej.
43-latek pracował w Zakładzie Karnym w Rzeszowie od 2003 r. Funkcjonariusz odpowiadał za broń strażników więziennych. Pracował w zbrojowni, która jest pomieszczeniem niedostępnym dla wszystkich pracowników Zakładu Karnego. Pomieszczenie znajduje się za pancernymi drzwiami oraz kratami. Do środka mają wstęp tylko funkcjonariusze, którzy spełnili określone przez regulamin warunki.
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.