Tatry. Polskie Rysy "urosły", główny wierzchołek "zmalał". Zmiany w mapach Tatr

Masz wryte w pamięć, że polski wierzchołek Rysów liczy 2499 m? Najnowsze pomiary kartografów mówią, że się mylisz. Najwyższy punkt na mapie Polski ma bowiem teraz 2500 m, niższy jest zaś słowacki wierzchołek - "zmalał" z 2503 m do 2501 m. Za to Świnica "urosła" o jeden metr. Ale nie jest rekordzistką.

Zakład Kartograficzny Sygnatura i Wydawnictwo Kartograficzne Polkart, we współpracy z wydawnictwem słowackim TatraPlan przygotowali mapy zawierające nowe dane dotyczące wysokości m.in. szczytów. Jak podaje Michał Siwicki z wydawnictwa Polkart w tekście na portalu Geoforum.pl, zmiany te dotyczą ok. 75-80 proc. obiektów, a w analizie wykorzystano "pozyskane ostatnio dane lidarowe".

"Spektakularnym przykładem jest Litworowy Szczyt [na terenie Słowacji - red.], którego wysokość jest niższa o 63 m i wynosi 2360. Suche Czuby mają trzy wierzchołki, ale żaden nie ma 1850, najwięcej to 1844" - czytamy.

Nowe dane dotyczące Rysów i Świnicy

Z ustaleń kartografów wynika także, że polskie Rysy mają 2500, a nie 2499 m, jak sądzono dotychczas. "Jesteśmy kartografami, nie geodetami, stąd dla naszych pomiarów zastrzegamy tolerancję 1 m, mimo dokładania wszelkich starań" - podkreśla przedstawiciel Polkartu. Słowacki wierzchołek Rysów ma natomiast 2501 m, a nie 2503. Świnica "urosła" o jeden metr - do 2302 m.

"Z ciekawszych odkryć należy podkreślić błędne wartości zaskakująco wielu przełęczy – spektakularnym przypadkiem jest Kozia Przełęcz niższa aż o 11 m – 2126, Zawrat o 2 m, a Starorobociańska Przełęcz o 12 m" - wylicza autor tekstu na portalu Geoforum.pl.

Najwyższa zmiana w przypadku Polski dotyczy Pośredniej Sołtysiej Kopy, która okazała się wyższa o 34 metry.

Na stronie Polkartu czytamy: "Autorzy mają świadomość, że są to największe zmiany w opisie wysokości na mapach Tatr od 86 lat, tj. wydania w 1934 roku przez WIG w Warszawie Fotogrametrycznej Mapy Parku Narodowego Tatry. Jesteśmy pełni podziwu dla wysiłku osób i poziomu technologii z tamtych lat, które dały tak wspaniałe rezultaty. Nowe dane wymagają jednak zaktualizowania obrazu Tatr, co uczyniliśmy dla satysfakcji miłośników tych gór, z jak największą starannością”.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?
Więcej o: