Ostrzeżenia IMGW dla niemal całej Polski i alert RCB. Bardzo silny wiatr i burze z gradem

Pogoda w tę sobotę może być bardzo niebepieczna. Najpierw upał, potem burze, którym towarzyszyć ma bardzo silny wiatr, osiągający w porywach prędkość nawet 100 km/h wiatr. IMGW wydał ostrzeżenia dla prawie wszystkich województw. Alert publikuje także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

Większa część Polski doświadcza dziś intensywnych upałów. Temperatura miejscami może przekraczać nawet 32 stopnie Celsjusza w cieniu. Pas gorąca zajmujący niemal cały kraj widać na poniższej mapie:

Temperatura w Polsce, 22 sierpnia, godz. 15:00.Temperatura w Polsce, 22 sierpnia, godz. 15:00. Źródło:windy.com

Pogoda. IMGW publikuje mapę ostrzeżeń

Ta mapa pokrywa się w dużej części z mapą ostrzeżeń, jaką opublikował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej skali IMGW wydał dla całego kraju poza Podkarpaciem. Upał i burze najintensywniejsze będą w północnych, centralnych i południowych województwach, a burze na północnym wschodzie. W czasie burz miejscami spaść może do 50 litrów wody na metr kwadratowy, a wiatr może w porywach osiągnąć prędkość 100 kilometrów na godzinę. Gdzieniegdzie może spaść grad.

Ostrzeżenia pierwszego - najniższego - stopnia, dotyczące głównie burz, obowiązują w powiatach na zachodzie Polski oraz w południowej Małopolsce, województwie świętokrzyskim i lubelskim. Tam spadnie do 40 litrów wody na metr kwadratowy, a wiatr w porywach będzie osiągał prędkość do 80-90 kilometrów na godzinę. Niewykluczony jest również grad.

Alert RCB. Gdzie jest burza?

Ostrzeżenie wydało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Dziś bardzo silny wiatr i burze z gradem. W trakcie burzy: znajdź bezpieczne schronienie, nie chowaj się pod drzewami" - czytamy w komunikacie. 

RCB przypomina, by przed burzą zabezpieczyć przedmioty, które może porwać wiatr; bezpiecznie zaparkować samochody, a - jeśli to możliwe - pozostać w domu.

Synoptycy IMGW zwracają uwagę, że sytuacja pogodowa jest dynamiczna, więc ostrzeżenia mogą być aktualizowane. Instytut informuje, że burze pojawiły się już w województwach: lubuskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. "Obecnie burze najbardziej uaktywniają się na linii zbieżności od Warmii, przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Śląsk. Szybko rozwijają się także burze w woj. dolnośląskim. Tam rozwinęła się niewielka struktura wielokomórkowa. Burze w najbliższym czasie będą się rozwijać" - czytamy w twitterowym wpisie Instytutu. 

Więcej o: