Józefa Hennelowa nie żyje. Dziennikarka, felietonistka i publicystka miała 95 lat

Józefa Hennelowa nie żyje - poinformowała redakcja "Tygodnika Powszechnego". Jak napisano, dziennikarka i felietonistka poświęciła tygodnikowi "dwie trzecie życia". Zmarła w Krakowie w wieku 95 lat.

Józefa Hennelowa zmarła w sobotę w Krakowie. O jej śmierci poinformowała redakcja "Tygodnika Powszechnego". Hennelowa była wieloletnią felietonistką i autorka tekstów w tygodniku. 

Urodzona w 1925 roku w Wilnie Hennelowa od 1948 roku była związana z krakowską redakcją. Była także posłanką Sejm PRL X (tzw. Sejm kontraktowy) z ramienia Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" i I kadencji Sejmu RP. Została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Uczyła odpowiedzialności za słowo"

W czasie II wojny światowej Hennelowa należała do Szarych Szeregów i brała udział w tajnym nauczaniu w Wilnie. 

"Tygodnik Powszechny" pisze, że poświęciła pracy tam "ponad dwie trzecie swojego życia". Zaczęła w 1948 roku jako korektorka. Później była redaktorką, pełniła funkcje sekretarza redakcji, a od 2008 roku - zastępczyni redaktora naczelnego. Przez lata była autorką felietonów i innych tekstów w tygodniku, a "w międzyczasie posłanką w najgorętszym okresie odradzania się polskiej wolnej demokracji" - czytamy.

"Czytelników i nas, młodszych redaktorów, uczyła odpowiedzialności za słowo, dystansu wobec patosu, zainteresowania pozornymi drobiazgami codzienności, za którymi zawsze stała wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka" - pisze redakcja "TP". Tygodnik przypomniał wywiad z nią z 2015 roku.

Więcej o: