Szef CKE zapowiada zmiany w maturze z j. polskiego. "Będzie jawna pula pytań"

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik zapowiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", że zmienią się zasady dotyczące niektórych egzaminów maturalnych, a "dużo zmian" ma dotyczyć egzaminu ustnego z języka polskiego. Zostanie wprowadzona jawna pula pytań.

74 procent maturzystów przebrnęło pomyślnie przez tegoroczny egzamin dojrzałości. 17 procent nie zdało matury z jednego przedmiotu i mają jeszcze szansę na poprawkę we wrześniu. Prawie 9 procent nie zdało matury w ogóle.

92 procent maturzystów zdało język polski, 79 procent - matematykę, a z najczęściej wybieranym językiem obcym - językiem angielskim - dobrze poradziło sobie 92 procent uczniów. Z języka polskiego średni wynik to 52 procent możliwych do zdobycia punków, z matematyki także 52 procent, z języka angielskiego - 71 procent, a języka niemieckiego - 55 procent.

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik zapowiedział zmiany dotyczące egzaminu ustnego z języka polskiego.

- Będzie jawna pula pytań, które mogą pojawić się na egzaminie ustnym. Planujemy, żeby maturzyści losowali dwa zagadnienia. I jedno będzie z tej puli publicznej. To będą zadania dotyczące lektur – chcemy w ten sposób jasno zakomunikować, że nie da się zdać matury, nie znając lektur. Drugie pytanie będzie już, tak jak teraz, zupełnie nowe - poinformował.

Matura 2020. Wyniki

Maturzyści, oprócz przedmiotów obowiązkowych, musieli zdać co najmniej jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Najczęściej wybierali język angielski (66 proc.). W liceach 29 procent absolwentów przystąpiło do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, z matematyki 28 procent, z geografii - 24 procent, z biologii - 23 procent, z chemii - 14 procent, z historii - 10 procent, a z fizyki - 9 procent.

Najlepiej z maturą poradzili sobie absolwenci z województwa małopolskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Najgorzej - maturzyści z województw: warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

W czerwcu do matur podeszło 259 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?
Więcej o: