Cieszyn ogłasza alarm przeciwpowodziowy. Woda w Olzie jest już 30 cm powyżej bezpiecznego poziomu

Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz ogłosiła w mieście alarm przeciwpowodziowy. W komunikacie wydanym około godz. 15:00 poinformowano o tym, że poziom wody w Olzie wynosi 250 cm, jednak, jak wynika z informacji IMGW, aktualny stan wody to 260 cm.

Poziom Olzy w Cieszynie przekroczył w środę o 30 cm poziom, przy którym ogłaszany jest alarm. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, tendencja wciąż jest rosnąca. Portal Cieszyn Nasze Miasto informuje, że deszcz wciąż pada, a opad godzinny wzrósł z 4,4 mm do 4,5 mm. W zarządzeniu Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna, zobowiązała Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego do podjęcia niezbędnych czynności, które zminimalizują mogące powstać zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców, inwentarza, a także dobytku.

Do poziomu alarmowego zbliża się także rzeka Bobrówka. Wcześniej w środę wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

IMGW ostrzega przed deszczem i burzami

Na środę, poza centralną i północną Polską, IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym deszczem, burzami i burzami z gradem. Strażacy apelują o czujność przede wszystkim na zachodzie kraju, gdzie lokalnie może spaść do 30 milimetrów deszczu z porywami wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano na wschodzie kraju - tutaj może spaść 60-70 milimetrów deszczu, a prędkość wiatru osiągnie około 80 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami dotyczą również południowych części województw śląskiego i małopolskiego, w tym Podhala. Alert pierwszego stopnia IMGW wydał także dla Podkarpacia.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?
Więcej o: