Niedziele handlowe 2020. Czy w niedzielę 30 sierpnia zrobimy zakupy?

Zakaz handlu dotyczy przede wszystkim centrów handlowych oraz dużych sklepów takich jak Lidl, Biedronka, Carrefour czy Tesco. Od momentu wprowadzenia ustawy w każdą niedzielę otwarte mogą być jedynie mniejsze sklepy prowadzone przez właścicieli, sklepy pełniące funkcje placówek pocztowych oraz dodatkowo apteki, cukiernie, stacje benzynowe czy sklepy z pamiątkami.

Od 2020 niedziele handlowe będą mogły wypadać maksymalnie siedem razy w roku. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że sklepy będą zamknięte w dni ustawowo wolne od pracy. Do końca tego roku zakaz handlu obowiązuje jeszcze w dniach:

  • niedziela 1 listopada - Wszystkich Świętych,
  • środa 11 listopada - Święto Niepodległości,
  • piątek 25 i sobota 26 grudnia - Boże Narodzenie.

Niedziele handlowe 2020. Kiedy sklepy będą otwarte?

30 sierpnia wypada jedna z ostatnich niedziel handlowych. Kolejną okazję do niedzielnych zakupów będziemy mieć dopiero w ostatnim miesiącu roku, a dokładnie 13 i 20 grudnia. Zgodnie z ustawą tego dnia mogą być otwarte wszystkie sklepy - także te duże jak Biedronka, Lidl czy Carrefour oraz centra handlowe.

Obostrzenia obowiązujące w sklepach

W związku z epidemią koronawirusa od maja w sklepach należy przestrzegać nowych zasad reżimu sanitarnego. Klienci powinni utrzymywać półtorametrowe odstępy od innych osób oraz mieć zasłonięte usta i nos. W wielu placówkach rekomendowane są płatności bezgotówkowe.

Pracodawcy z Rady Dialogu Społecznego przygotowali projekt ustawy zawieszającej zakaz handlu w niedziele na czas epidemii koronawirusa oraz na pół roku po jej zniesieniu. Forum RDS chce przekonać rząd i związkowców, że konieczne są ustępstwa w tej kwestii, zwłaszcza w sytuacji zapowiadanej recesji. Według szacunków przewidywana recesja może skutkować tym, że stopa bezrobocia w 2020 roku wyniesie 9,9 proc., w porównaniu do 3,3 proc. w 2019 roku.

Zobacz wideo Nadchodzi zaostrzenie zakazu handlu. Jak uderzy to w pracowników tego sektora?
Więcej o: