Andrzej Duda o stanowisku Polski, Litwy, Łotwy i Estonii ws. Białorusi. "Gotowość do wsparcia"

Andrzej Duda poinformował na Twitterze o rozmowie z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii. Przywódcy tych państw deklarują gotowość do "wsparcia procesu politycznego, który realizować będzie wolną wolę narodu białoruskiego".

Prezydent we wpisie na portalu społecznościowym zapewnił, że kraje te będą monitorowały sytuację, jaka ma miejsce na Białorusi. Od niedzieli 9 sierpnia w kraju tym odbywają się manifestacje mieszkańców, którzy nie akceptują wyników wyborów prezydenckich. Według oficjalnych danych podanych przez władze, Alaksandra Łukaszenkę poparło 80 proc. głosujących.

Andrzej Duda o wspólnym stanowisku Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w sprawie Białorusi

"Właśnie odbyłem telekonferencję z Prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii. Jej celem była wymiana opinii na temat rozwoju wydarzeń na Białorusi, szczególnie w kontekście regionalnego bezpieczeństwa. Nasze cztery państwa podtrzymują stanowisko wyrażone w apelu do władz Białorusi" - tak brzmi pierwsza część wpisu prezydenta.

"Podtrzymujemy także gotowość do wsparcia procesu politycznego, który realizować będzie wolną wolę narodu białoruskiego. Umówiliśmy się na kontynuację ścisłej współpracy prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w tych kwestiach i wspólne monitorowanie sytuacji" - napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Andrzej Duda napisał list ws. Białorusi

Wcześniej prezydent Łotwy Egils Levits napisał, że prezydenci Litwy, Łotwy, Polski i Estonii, jako sąsiedzi Białorusi oraz członkowie NATO i UE chcą, aby Białoruś była krajem stabilnym, demokratycznym, niezależnym i dostatnim. Na stronie prezydenta pojawiło się oficjalne wezwanie przywódców tych krajów do prezydenta Łukaszenki. Politycy zaapelowali o natychmiastowe zaprzestanie używania siły przeciwko ludziom, uwolnienie demonstrantów i rozpoczęcia dialogu z narodem. Państwa zaproponowały zwołanie okrągłego stołu w sprawie reform i przyszłości Białorusi.

12 sierpnia szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że Andrzej Duda skierował osobny list do członków Rady Praw Człowieka ONZ. Zaapelował w nim, by nie być obojętnym na to, co się dzieje na Białorusi. 

Zobacz wideo Zamieszki na Białorusi. Ludzie budują barykady na ulicach Mińska
Więcej o: