Gdzie jest burza? IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia. Najbardziej zagrożona południowa Polska

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. W niemal całym kraju, za wyjątkiem krańców północno-wschodnich i zachodniego Pomorza, można spodziewać się opadów deszczu.

IMGW poinformował, że burze pojawią się z największą intensywnością na południu kraju. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w niektórych powiatach województwa podkarpackiego, małopolskiego oraz śląskiego.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia drugiego stopnia dla południowych części trzech województw

Jakub Gawron z IMGW podkreśla, że z południa napłynie masa ciepłego i wilgotnego powietrza, która, "przyniesie dogodne warunki do rozwoju burz". Ostrzeżenia przed burzami z gradem wydano dla całej południowej Polski i większości centralnej części kraju.

Pomarańczowy alert oznaczający drugi stopień ostrzeżenia meteorologicznego obowiązuje na terenie następujących powiatów: leski, sanocki, krośnieński, jasielski, gorlicki, nowosądecki, nowotarski, tatrzański, suski, żywiecki, cieszyński, bielski, wodzisławski, raciborski.

Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwie lubelskim, łódzkim, wielkopolskim, świętokrzyskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim oraz w południowej części województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Alerty obowiązują 17 sierpnia od godz. 12:00 do późnych godzin wieczornych.

Deszcz w niemal całym kraju. Lokalnie możliwy grad 

Na krańcach południowych może spaść nawet 40 milimetrów deszczu. - Porywy wiatru osiągać będą do 80 kilometrów na godzinę, a w obszarach podgórskich i w górach może to być nawet 90 kilometrów na godzinę - powiedział Jakub Gawron.

W niemal całym kraju, za wyjątkiem krańców północno-wschodnich i Pomorza Zachodniego, należy spodziewać się opadów deszczu. Lokalnie możliwe są opady gradu oraz mgły ograniczające widoczność do 300 metrów.