Pogoda na tydzień [17-23 sierpnia]. Meteorolodzy prognozują burze, grad i upały

Jaka będzie pogoda w nadchodzącym tygodniu? Synoptycy prognozują, że możemy spodziewać się zarówno burz i gwałtownych ulew, jak i temperatury przekraczającej 30 stopni Celsjusza.
Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Pogoda na poniedziałek, wtorek i środę. Początek tygodnia będzie burzowy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w poniedziałek Polska podzieli się na dwie strefy. Przy zachodniej, południowej i wschodniej granicy kraju należy spodziewać się opadów, z kolei w pozostałej części Polski słonecznej i ciepłej pogody. Meteorolodzy przewidują, że w okolicach Szczecina i Zielonej Góry mogą wystąpić gwałtowne burze. Temperatura będzie wahać się od 22 stopni w Suwałkach do 28 stopni w Katowicach, Opolu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Burzowe chmury znad Pomorza i Ziemi Lubuskiej dotrą we wtorek nad województwa wielkopolskie, łódzkie, opolskie i śląskie. Opadów deszczu należy spodziewać się także w okolicach Szczecina, Bydgoszczy, Kielc, Krakowa i Rzeszowa. Na północy i wschodzie kraju będzie słonecznie. Termometry wskażą maksymalnie od 22 stopni w Zielonej Górze do 28 stopni w Warszawie i Olsztynie. 

Burzowy front atmosferyczny będzie przesuwał się na wschód i we środę dotrze nad Kielce, Rzeszów i Lublin. Dla okolic tego ostatniego miasta prognozuje się nawet opady gradu. Deszczowo będzie także w województwach małopolskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim i podlaskim. W pozostałej części kraju odnotujemy liczne przejaśnienia. Temperatura maksymalna w ciągu dnia będzie wahać się od 20 stopni w Katowicach do 26 stopni w Gdańsku, Olsztynie, Białymstoku i Bydgoszczy.

Pogoda na czwartek i piątek. Z dnia na dzień więcej słońca

W czwartek deszczowe chmury utrzymają się w regionach położonych na wschodzie. Najintensywniejszych opadów deszczu można spodziewać się w okolicach Rzeszowa, Krakowa i Białegostoku. Brak opadów i liczne przejaśnienia prognozuje się dla Dolnego Śląska, Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski, Pomorza, Kujaw oraz Warmii i Mazur. Termometry wskażą maksymalnie od 24 stopni w Gdańsku i Białymstoku do 28 stopni w Poznaniu.

Piątek będzie najbardziej słonecznym dniem nadchodzącego tygodnia. Synoptycy prognozują, że tego dnia nie będzie żadnych opadów. Zachmurzenie będzie niskie lub umiarkowane, najwięcej przejaśnień odnotujemy w centralnej i południowej części kraju. Temperatura wzrośnie i będzie wahać się od 26 stopni w Białymstoku do nawet 31 w Szczecinie.

Pogoda na weekend. Powrót burz i deszczu oraz upalna temperatura

W sobotę nad Polską znów pojawią się deszczowe chmury. Opady prognozuje się dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. W pozostałej części kraju będzie dość pochmurno, choć odnotujemy liczne przejaśnienia. Termometry wskażą maksymalnie od 25 stopni w Olsztynie do 30 stopni w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu.

W niedzielę w niektórych regionach zrobi się burzowo. Gwałtowne wyładowania atmosferyczne prognozuje się dla województw mazowieckiego i świętokrzyskiego, opady deszczu wystąpią z kolei w województwach pomorskim, dolnośląskim, łódzkim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim. Temperatura maksymalna w ciągu dnia będzie wahać się od 24 stopni w Kielcach do 28 stopni w Warszawie i Krakowie.