Aktywista LGBT zdjął z budynku Ministerstwa Sprawiedliwości polskie flagi. Zastąpił je tęczowymi

Aktywista zdjął z budynku Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie biało-czerwone flagi i zastąpił je tęczowymi. O całej sprawie napisał radny ze Szczecina.

"Z budynku administracji rządowej - Ministerstwa Sprawiedliwości, aktywista LGBT ściągnął flagi państwowe i powiesił symbol ruchu LGBT. Zatrzymany przez Straż Więzienną, zachowuje się agresywnie" - napisał Dariusz Matecki. Polityk dołączył również zdjęcie. Mężczyzna miał zostać już przekazany policji

Tęczowe flagi na budynku Ministerstwa Sprawiedliwości. Wcześniej flagi podmieniono też w Poznaniu

W czwartek 13 sierpnia aktywiści grupy Stonewall razem z posłami Franciszkiem Sterczewskim z Koalicji Obywatelskiej oraz Katarzyną Ueberhan z Lewicy, powiesili tęczową flagę na jednym z masztów przed Urzędem Miasta Poznania. Od razu po zakończeniu wydarzenia flaga została zdjęta przez urzędników.

Zobacz wideo Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada na decyzję o obcięciu dotacji dla miast, które uchwaliły strefy wolne od LGBT

Akcje wieszania tęczowych flag na pomnikach w Polsce rozpoczęły się od Warszawy. Tak ozdobione zostały pomniki Mikołaja Kopernika, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego czy Jana Kilińskiego. Tęczowa flaga pojawiła się też na figurze Chrystusa przed kościołem św. Krzyża. Z tego powodu wiceminister sprawiedliwości złożył do prokuratury zawiadomienie.

W sprawie obrazy uczuć religijnych zatrzymane zostały dwie aktywistki i jeden mężczyzna. Zgodnie z kodeksem karnym grozi za to kara do dwóch lat więzienia. Za znieważenie pomników dodatkowo można zostać nałożona grzywna. Później flagi LGBT pojawiły się także na Smoku Wawelskim w Krakowie, pomniku Adama Mickiewicza w Poznaniu czy pomniku Jana Pawła II w Warszawie.

Więcej o: