KRRiT przywołuje TVP do porządku. Chodzi o "ukryte przekazy handlowe" w "Wiadomościach"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała w lipcu Telewizję Polską do "zaniechania emisji ukrytych przekazów handlowych" - dowiedział się portal Gazeta.pl. To efekt analizy jednego z marcowych wydań "Wiadomości", kiedy wyemitowano materiał o "specjalnej ofercie TVP na czas kwarantanny".

- Zamknięte szkoły, instytucje kultury. Na czas epidemii koronawirusa powinniśmy zostać w domu. Filmy, seriale, koncerty, ale też programy edukacyjne: to wszystko znajdziecie państwo w Telewizji Polskiej, a także w internecie, w TVP VOD. A szykuje się weekend z gwiazdami, będzie muzycznie, tanecznie, a dziś, premierowo, nowy program "Ośmiu wspaniałych" - mówiła prowadząca "Wiadomości" TVP Danuta Holecka w wydaniu wyemitowanym 20 marca.

W materiale zatytułowanym "Specjalna oferta TVP na czas kwarantanny", oprócz "Ośmiu wspaniałych", reklamowano m.in. poranną gimnastykę w "Pytaniu na śniadanie", program taneczny "Dance, dance, dance", muzyczny "Szansa na sukces. Opole 2020" oraz rozrywkowy "To był rok!".

Informowano także o bajkach dla dzieci w TVP ABC i specjalnym paśmie w TVP Kultura. Widzów "Wiadomości" zachęcano również do obejrzenia powtórki koncertu "Za zdrowie pań!".

ZOBACZ TAŻE: KRRiT wytyka TVP, że konkurentów Dudy pokazano krócej niż gwiazdy disco polo. Mamy treść pisma >>>

KRRIT: Doszło do naruszenia normy prawnej

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeanalizowała marcowe wydanie "Wiadomości" i uznała, że doszło do "naruszenia normy prawnej" zawartej w ustawie o radiofonii i telewizji. Ustawa mówi bowiem, że "zakazane są ukryte przekazy handlowe" i "nie można przerywać serwisów informacyjnych w celu nadania reklam lub telesprzedaży".

Jak stwierdził przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski w piśmie z 24 lipca, do którego dotarł portal Gazeta.pl, TVP "przerwała" wydanie "Wiadomości" z 20 marca i promowała audycje i usługi własne. Kołodziejski wezwał Telewizję Polską do "zaniechania emisji ukrytych przekazów handlowych" i "przerywania, w celu nadania tych przekazów, serwisów informacyjnych".

Zobacz wideo Pandemia trwa, a wakacje się kończą. Uczniowie mają wrócić do szkół
Więcej o: