Nowy Sącz. Kilkadziesiąt mandatów za brak maseczek. Policja: Chodzi o zdyscyplinowanie obywateli

Od soboty w Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim policja ukarała mandatami 37 osób za niezasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej - podaje RMF FM. W trzech przypadkach sprawa została skierowana do sądu.

Od soboty w 19 powiatach w kraju obowiązują zaostrzone zasady bezpieczeństwa sanitarnego. To dlatego, że wystąpił w nich największy przyrost zakażeń koronawirusem. Dodatkowe ograniczenia wprowadzono między innymi w powiatach: wieluńskim, ostrzeszowskim, rybnickim i nowosądeckim. W najbardziej zagrożonych regionach, które oznaczono kolorem czerwonym, wrócił obowiązek zasłaniania nosa i ust nawet na świeżym powietrzu. 

Jak podaje RMF FM, w ostatnim z powiatów oraz w samym Nowym Sączu od soboty ukarano mandatami w wysokości 500 zł 37 osób, a w trzech przypadkach skierowano sprawę do sądu. Udzielono również kilkuset pouczeń.

"Każdy przypadek naruszenia obowiązujących przepisów spotka się z reakcją Policji. Wzmożone kontrole nie mają na celu karania społeczeństwa, lecz zdyscyplinowania obywateli do przestrzegania obostrzeń, a jednocześnie uświadomienia im skali problemu i zagrożenia, jakie występuje w naszym regionie" - podkreśla Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu.

Zobacz wideo Pandemia trwa, a wakacje się kończą. Uczniowie mają wrócić do szkół

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 715 nowych zakażeniach koronawirusem. Od wtorku zmarło 9 osób, a wyzdrowiało 476 zainfekowanych. W sumie w Polsce zakażeniu uległo dotychczas ponad 53,6 tys. osób, 1830 z nich zmarło.

Resort podał także, że z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa obecnie 2 021 osób, z czego 76 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. Kwarantanną jest objętych 106 915 osób, a nadzorem epidemiologicznym 9 490 osób.

Więcej o: