Nowy Targ: szpital składa zawiadomienie do prokuratury. Rodzina zataiła, że pacjent jest zakażony

Dyrekcja szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu złożyła we wtorek zawiadomienie do prokuratury. Rodzina pacjenta z oddziału wewnętrznego nie poinformowała o tym, że mężczyzna jest zakażony koronawirusem.

Chodzi o mężczyznę w podeszłym wieku, który trafił do szpitala w ubiegłym tygodniu. Dyrekcja twierdzi, że fakt jego zakażenia został zatajony, dlatego zdecydowała się na skierowanie sprawy do prokuratury.

- Najsmutniejsze i najgorsze w tym wszystkim jest to, że duża grupa pacjentów jest skazana na różnego rodzaju dolegliwości, na różnego rodzaju problemy, a nie może podjąć koniecznej terapii. Z tego właśnie względu składamy zawiadomienie do prokuratury. Nie może być tak, żeby poprzez nieodpowiedzialność, niefrasobliwość, cierpieli i inni pacjenci - powiedział dyrektor szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu Marek Wierzba.

Według dyrekcji, rodzina pacjenta nie poinformowała o jego zakażeniu pogotowia wzywając karetkę, jak również lekarza czy personelu szpitala zatajając ten fakt.

Od zeszłego tygodnia jest zamknięty oddział wewnętrzny jeżeli chodzi o przyjęcia i wypisy pacjentów.

Zobacz wideo Pandemia trwa, a wakacje się kończą. Uczniowie mają wrócić do szkół

Pacjent z koronawirusem w Nowym Targu. "Rodzina wiedziała"

O zakażeniu koronawirusem mężczyzny personel szpitala dowiedział się zupełnie przez przypadek przeglądając wyniki badań jego syna, u którego wcześniej stwierdzono zakażenie. Dyrekcja szpitala twierdzi, że rodzina pacjenta miała świadomość jego choroby.

- Rodzina miała na ten temat wiedzę, nie ulega to żadnej wątpliwości. My nie mamy pretensji do pacjenta, ma on bowiem ograniczoną możliwość składania oświadczeń, jest to pacjent w zaawansowanym wieku, natomiast rodzina tego pacjenta miała pełną świadomość o jego stanie zdrowia. Miała na ten temat wiedzę, zataiła to i stąd mamy kłopoty - dodał Wierzba.

Dyrekcja szpitala zaapelowała do potencjalnych pacjentów i ich rodzin o informowanie o ewentualnym zakażeniu. Sam fakt zakażenia koronawirusem nie wyklucza takiego pacjenta z leczenia.

W tym samym szpitalu, u ordynator oddziału neurologicznego szpitala powiatowego w Nowym Targu wykryto zakażenie koronawirusem. Z tego powodu testowany na obecność COVID-19 będzie personel medyczny i pacjenci z tego oddziału.

Dyrekcja nowotarskiego szpitala nie łączy faktu zakażenia ordynatora z chorym na COVID-19 pacjentem z oddziału wewnętrznego.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: