IMGW wydaje ostrzeżenia dla ośmiu województw. Upał i burze nie odpuszczają

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami aż dla ośmiu województw. W regionach, które obejmują ostrzeżenia, temperatura może znacząco przekroczyć 30 stopni Celsjusza.

To kolejne tego typu ostrzeżenie w ostatnich dniach. Wczoraj IMGW wydało ostrzeżenie przed upałami między innymi dla lubuskiego i wielkopolskiego, gdzie temperatura w niedzielę wynosiła 32 stopnie.

Osiem województw objętych ostrzeżenie. Dodatkowo pojawią się burze i deszcz

Najnowsze ostrzeżenie IMGW dotyczy województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Według synoptyków słupki rtęci ponownie mogą osiągnąć 32 kreski powyżej zera.

Dodatkowo synoptycy przewidują powstawanie groźnych i nagłych burz, które mogą pojawić się w całym kraju, szczególnie na zachodzie i południu Polski. Towarzyszyć im mogą opady deszczu, lokalnie sięgające 40 mm, a także wiatr w porywach do 80 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega również przed suszą, która coraz bardziej przybiera na sile w zlewni Narwy, Warty i Noteci. Z drugiej strony na Dolnym Śląsku możliwe są gwałtowne wzrosty stanu wody.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?
Więcej o: