Upay i burze w Polsce. IMGW wydao ostrzeenia dla prawie caego kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyda w niedziel ostrzeenia drugiego stopnia przed upaami dla prawie caego kraju. Instytut przestrzega take przed burzami z gradem.

Prawie w całym kraju wydano ostrzeżenia najniższego, pierwszego stopnia przed burzami z gradem - powiedziała IAR synoptyczka IMGW Małgorzata Tomczuk. Ostrzeżeń nie wydano tylko w południowych częściach województw dolnolskiego i opolskiego. W pozostałej części kraju wiatr może osiągać w porywach do 90 kilometrów na godzinę. Opady deszczu lokalnie osiągać mogą nawet 40 milimetrów. Ostrzeżenia obowiązują do godzin 21:00 i 22:00.

Prognoza pogody. Wciąż będzie gorąco

Małgorzata Tomczuk dodała, że wciąż obowiązują wydane kilka dni temu ostrzeżenia drugiego stopnia o upałach. Synoptycy spodziewają się spadku temperatury na wschodzie kraju. Ostatnie z ostrzeżeń o upałach, w województwach lubuskim i wielkopolskim, wygasną dopiero we wtorek o 21:00. W dzień temperatura ma tam wynosić do 32 stopni Celsjusza, a w nocy do 19.

IMGW wydało również ostrzeżenia hydrologiczne dla województw: opolskiego, dolnośląskiego, lskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Mogą tam wystąpić gwałtowne wzrosty stanu wody.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?