Mamy temperaturowy rekord tego lata w Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed upałami

W Słubicach w Lubuskiem odnotowano sobotę najwyższą w Polsce temperaturę od początku lata. Termometry wskazywały tam 35 stopni Celsjusza - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. To najwyższa zarejestrowana dotąd temperatura tego lata na terenie kraju. Najchłodniej było w Kołobrzegu-Dźwiżynie, tam słupki rtęci pokazywały nieco ponad 23 stopnie Celsjusza.

Do niedzieli wieczorem w całym kraju obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed upałami. Temperatura będzie przekraczać 31 stopni Celsjusza. Większość kraju znajduje się w strefie czerwonego alertu pogodowego, pierwszy stopień ostrzeżenia otrzymały Podlasie, północna część województwa mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego. Na Dolnym Śląsku pierwszy stopień zyskały powiaty złotoryjski, jaworski, świdnicki, dzierżoniowski i ząbkowicki. Mieszkańcy powiatu tatrzańskiego mogą spodziewać się burz

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Upał w Polsce. RCB zaleca pozostanie w pomieszczeniach 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w miarę możliwości pozostać w pomieszczeniach, a także zamknąć i zasłonić okna. Należy też unikać wysiłku fizycznego, alkoholu, nosić nakrycia głowy i przewiewne ubrania. RCB przypomina, by nie zostawiać dzieci i zwierząt w nagrzanych pojazdach.

Jak informuje IMGW, jutro Polska pozostanie pod wpływem słabnącego wyżu z centrum nad Łotwą i Estonią, w ciepłej masie powietrza pochodzenia polarnego. Przewiduje się powolny spadek ciśnienia. W całym kraju spodziewane jest małe i umiarkowane zachmurzenie, miejscami wzrastające do dużego. Lokalnie mieszkańcy mogą spodziewać się przelotnego deszczu i burz, także z gradem. Wiatr słaby, w czasie burz porywisty.

Więcej o: