Miecz z inkrustowanym krzyżem, bogato zdobiony topór. Z jeziora Lednica wyłowiono skarby

"Militaria z X wieku, fragmenty ceramiki i kości zwierzęcych, a także pozostałości umocnień brzegowych z czasów panowania Mieszka I - to tylko część tegorocznych znalezisk" - tak o odkryciach w jeziorze Lednica w Wielkopolsce informują naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. To jednak nie koniec, bo planowane są kolejne podwodne badania.

Naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odkryli w jeziorze w okolicach Ostrowa Lednickiego m.in. pochodzące z X wieku militaria, a także fragmenty ceramiki i pozostałości umocnień brzegowych z czasów panowania Mieszka I.

Jak informuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika, jednym z najcenniejszych znalezisk jest miecz jednoręczny  z X wieku, na którym znajduje się najprawdopodobniej inkrustowany krzyż. Z jeziora Lednica wyłowiono także dwa topory, w tym jeden bogato zdobiony, a także bełty do kuszy, groty strzał (datowane na XIII-XIV wiek).

Z tego samego okresu pochodzi także topór ze świetnie zachowanym drzewcem oraz głowica miecza z brązu. Taka ilość uzbrojenia, a zwłaszcza groty strzał i bełtów, może sugerować, że na moście odbyła się niejedna potyczka

- czytamy w komunikacie UMK. W tegorocznym sezonie odnaleziono także sporo fragmentów naczyń ceramicznych i kości zwierzęcych. "Najcenniejsze wydają się jednak pozostałości umocnień brzegowych, zbudowanych najprawdopodobniej z solidnych belek dębowych" - podkreślają archeolodzy.

"Ostrów Lednicki jednym z najważniejszych grodów"

Systematyczne badania archeologiczne na jeziorze Lednica prowadzone są od lat 80. Dotychczas przebadano fragmenty mostów prowadzących na Ostrów Lednicki z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego, odnaleziono także łodzie jednopienne i uzbrojenie.

Od 2017 r. większość prac koncentruje się w rejonie nowo odnalezionych przepraw mostowych, prowadzących z wyspy Ledniczka na zachodni brzeg jeziora. Funkcjonowały tu dwa mosty, pierwszy w X wieku, a drugi na przełomie XIII i XIV wieku. (...) Może to być jedna z najstarszych przepraw mostowych Słowian, znanych z terenu ziem polskich. (...) Należy przypuszczać, że Ostrów Lednicki był jednym z najważniejszych grodów nie tylko za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego, ale już za panowania ich ojca i dziada

- informują naukowcy.

Zobacz wideo
Więcej o: