Niedziele handlowe 2020. Czy w niedzielę 9 sierpnia sklepy będą otwarte?

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje już tylko w niektóre niedziele. Kiedy w sierpniu wypada handlowa niedziela?

Zgodnie z kalendarzem do końca 2020 roku zostały już tylko trzy niedziele bez zakazu handlu. Ta najbliższa wypada właśnie w tym miesiącu.

Niedziele handlowe 2020. Kiedy sklepy będą otwarte?

Nie będzie to jednak niedziela 9 sierpnia. Sklepy i centra handlowe otwarte będą jednak niedzielę 30 sierpnia, a potem już tylko w dwóch terminach w grudniu - 13 i 20 grudnia. W niedziele z zakazem handlu otwarte mogą być niektóre placówki, takie jak apteki, cukiernie, stacje benzynowe, sklepy z pamiątkami, sklepy, w których sprzedaje właściciel lub jego rodzina oraz sklepy, które są jednocześnie placówkami pocztowymi.

Obostrzenia obowiązujące w sklepach

W związku z epidemią we wszystkich sklepach i centrach handlowych należy przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. Klienci powinni utrzymywać półtorametrowe odstępy od innych osób, mieć zasłonięte usta oraz nos, a także mieć założone rękawiczki jednorazowe lub zdezynfekowane ręce. W wielu placówkach rekomendowane są płatności bezgotówkowe. 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział też kilka dni temu, że resort pracuje nad projektem, który dawałby pracownikom sklepów możliwość odmowy obsługi tych klientów, którzy nie przestrzegają obowiązku zasłaniania ust i nosa. Za takim rozwiązaniem opowiada się także Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, która podkreśla, że sklepy nie są teraz w stanie samodzielnie wyegzekwować od kupujących noszenia masek.

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?
Więcej o: