Czy w szkołach trzeba będzie nosić maseczki? Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiada

Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa wielu rodziców oraz uczniów zastanawia się, czy w szkołach trzeba będzie nosić maseczki? Na wątpliwości związane z nowym rokiem szkolnym odpowiedział minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski, podczas konferencji prasowej.

Dariusz Piontkowski w trakcie konferencji prasowej zapowiedział, że rok szkolny 2020/2021 rozpocznie się tradycyjnie 1 września. MEN we współpracy z GIS przygotował zestaw wytycznych dla uczniów oraz nauczycieli. Minister odniósł się również do kwestii obowiązku noszenia maseczek ochronnych.

Czy w szkołach trzeba nosić maseczki? MEN ogłosiło oficjalne wytyczne

W wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej dla nauczycieli oraz uczniów nie ma obowiązku zasłaniania ust oraz nosa w czasie zajęć lekcyjnych. Oznacza to, że uczniowie nie będą musieli poruszać się po korytarzach szkoły oraz w salach lekcyjnych w maseczkach ochronnych.

Możliwość taka pozostanie jednak dla chętnych. Ministerstwo zapowiedziało również, że będzie chciało ograniczyć do minimum kontakty uczniów oraz nauczycieli z osobami z zewnątrz. Jeśli takie osoby pojawią się w szkole, będą musiały zdezynfekować ręce oraz założyć maseczkę ochronną.

W szkołach będą obowiązywać podstawowe zasady higieny osobistej

Dariusz Piontkowski zwrócił jednak uwagę, że w szkołach będą obowiązywać wszelkie zasady higieny osobistej. Uczniowie będą mieli obowiązek mycia rąk przy wejściu do szkoły, podczas posiłków oraz po skorzystaniu z toalety.

Wśród środków prewencyjnych znalazła się regularna dezynfekcja pomieszczeń (co najmniej raz dziennie) oraz częste wietrzenie sal lekcyjnych. MEN nie przewiduje zmniejszenia liczebności klas. Każdy chory uczeń oraz nauczyciel nie będzie mógł brać udziału w normalnych zajęciach.

Zobacz wideo Szkoły nie są gotowe na drugą falę pandemii. Krytyczna ocena nauczycieli
Więcej o: