Podlaskie. Leśnicy znaleźli ogromne grzyby. "Białe olbrzymy" jednymi z największych na świecie

Na łące w Nadleśnictwie Augustów leśnicy znaleźli duże skupisko purchawicy olbrzymiej. Obwód niektórych owocników to nawet 135 cm. Purchawki to jedne z największych grzybów na świecie.

Niezwykłego znaleziska dokonano w pobliżu uroczyska Sosnowo (leśnictwo Bargłów) w białostockim Nadleśnictwie Augustów. Leśnicy zapewniają, że o wyjątkowości znaleziska świadczy również fakt, iż purchawice, zwykle występujące pojedynczo, znaleziono w dużym skupisku. Purchawice wyglądają na łące, jakby rozrzucono na niej duże piłki. Grzyby bardzo szybko zyskały sobie w mediach miano "białych olbrzymów". Średnica owocników wynosi od 10 do 60 cm. Z kolei obwód sięga nawet do 135 cm.

Największy ze znanych okazów purchawicy znaleziono w 1955 r. w Czechach. Grzyb miał wysokość 46 cm, a jego obwód wynosił 212 cm. Do uniesienia grzyba potrzeba było sporo siły, jego waga wynosiła bowiem 20,8 kg.

Do 2014 r. grzyby pozostawały pod ścisłą ochroną

Purchawica olbrzymia (zwana również czasznicą) jest grzybem jadalnym. Należy do rodziny pieczarkowatych. Grzyb należy spożywać, kiedy jest jeszcze młody, jest wówczas biały oraz pokryty mączystym nalotem. Z czasem purchawica ciemnieje, przybiera brązową barwę oraz nie nadaje się do jedzenia.

Purchawica olbrzymia była do niedawna objęta ścisłą ochroną. Od października 2014 roku wykreślono ją z listy grzybów chronionych. Owocniki pojawiają się przede wszystkim na żyznych glebach kwaśnych albo glebach bogatych w azot. Grzyba możemy znaleźć na pastwiskach, łąkach, ale i w parkach i ogrodach.

Czasznica olbrzymia wytwarza kalwacynę, antybiotyk, którego działanie bakteriobójcze potwierdzono w badaniach na gryzoniach. Grzyb doczekał się również swojego znaczka pocztowego. W 1980 r. Poczta Polka wyemitowała znaczki z wizerunkiem purchawicy olbrzymiej o nominale 10,5 zł. Autorem projektu był polski grafik i malarz prof. Alojzy Balcerzak.

Zobacz wideo Most Pilchowicki wybuchnie w "Mission Impossible"? Kontrowersyjny pomysł filmowców
Więcej o: