Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW. Wzrasta poziom wód, na południowym wschodzie kraju możliwy grad

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla pięciu województw. Intensywne opady deszczu mogą spowodować, że w niektórych regionach poziom wody w rzekach przekroczy stany ostrzegawcze.

Silne opady deszczu będą pojawiać się w pasie ciągnącym się od Śląska po Mazury i Podlasie. Na południowym wschodzie kraju pojawią się burze wraz z porywami wiatru o prędkości 65-70 km/h.

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami 

Alert pierwszego stopnia wydany przez IMGW obowiązuje na części terytoriów pięciu województw. Chodzi o południowe krańce województwa śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz w niemal całym województwie łódzkim i na wschodzie województwa mazowieckiego.

IMGW ostrzega przede wszystkim przed silnymi opadami deszczu. Suma opadów w centrum kraju wyniesie 35 mm. Szansa na rozwój burz pojawi się na południowym-wschodzie kraju. Synoptycy uspokajają jednak, że wyładowania atmosferyczne nie powinny przybrać gwałtownego charakteru. Powstaną jedynie pojedyncze i rozproszone burze z opadami deszczu do 25 mm i porywami wiatru o prędkości maksymalnej 70 km/h. W niektórych miejscach może pojawić się grad.

W dorzeczu Odry wzrasta poziom wody

Ze względu na drugi dzień intensywnych opadów deszczu, w województwie dolnośląskim i śląskim, obserwuje się wzrost poziomu wody w rzekach. IMGW informuje, że stan ostrzegawczy został przekroczony na dwóch stacjach w dorzeczu Odry. Ze względu na trwające opady, stan wód może osiągnąć wysoki poziom zwłaszcza w "w małych ciekach i zlewniach zurbanizowanych". 

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?
Więcej o: