Ostrzeżenia IMGW. Żółte i czerwone alerty dotyczące intensywnych opadów oraz burz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla kilku województw. Dotyczą one głównie intensywnych opadów deszczu, dochodzących do nawet 40 mm. Lokalnie zapowiadane są także burze.
Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydane zostały w poniedziałek 3 sierpnia rano dla województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz części województwa lubuskiego (powiaty żagański, nowosolski i wschowski) oraz opolskiego (powiaty nyski, brzeski i namysłowski). Alerty obowiązują od godziny 5 rano do godziny 20 na południu kraju i godziny 22 na Kujawach i w Wielkopolsce.

Ostrzeżenia IMGW. Na Dolnym Śląsku suma opadów może wynieść nawet 60 mm

W tych obszarach mogą wystąpić intensywne opady deszczu. Średnio może spaść od 15 do 30, a lokalnie do nawet 40 mm opadów. Dodatkowo od niedzielnego wieczora do godziny 17 w poniedziałek obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami, wydane dla powiatów lwóweckiego, jeleniogórskiego i Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku. Ogólna suma deszczu na tych obszarach, w czasie obowiązywania ostrzeżenia, wyniesie do 50-60 mm opadów.

Zgodnie z prognozą zagrożeń serwisu pogodynka.pl w poniedziałek 3 sierpnia ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązywać mogą także w województwach opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Wszystkie dotyczą intensywnych opadów deszczu, które będą przemieszczały się wraz z frontem z zachodniej, nad centralną i północną Polskę. Zapowiadane są opady do 20-30, a lokalnie nawet 40 mm.

IMGW wydało na dziś także ostrzeżenia hydrologiczne, które obowiązują w województwie dolnośląskim i opolskim oraz w części województw lubuskiego i wielkopolskiego. Po intensywnych opadach stany wody mogą gwałtownie i krótkotrwale podnosić się do stanów ostrzegawczych. W takich sytuacjach mogą pojawić się lokalne podtopienia.

Więcej o: