76. rocznica Powstania Warszawskiego. Tak stolica oddała cześć powstańcom

Powstanie Warszawskie wybuchło dokładnie 76 lat temu - 1 sierpnia o godzinie 17. Jak co roku, w godzinę "W" stolica zatrzymała się na chwilę, by oddać cześć powstańcom. Tradycyjnie już tysiące osób zgromadziły się na rondzie Dmowskiego.

63 dni trwała walka powstańców warszawskich, która rozpoczęła się dokładnie 76 lat temu, 1 sierpnia o godzinie 17. W tym roku obchody rocznicy wybuchu powstania pod względami różnią się od poprzednich z powodu epidemii. Jednak władze stolicy zachęcały do tego, by w godzinę "W" tradycyjnie zatrzymać się na chwilę i upamiętnić powstańców i ofiary cywilne.

Jak co roku, w godzinę "W" cześć powstańcom warszawskim oddano na rondzie Dmowskiego w Warszawie. 

Rondo DmowskiegoRondo Dmowskiego Screen, Gazeta Wyborcza

Rondo DmowskiegoRondo Dmowskiego Screen, Polskie Radio 24

Oficjalne uroczystości z udziałem powstańców i władz państwowych - w tym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałków Sejmu i Senatu oraz prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego - odbyły się pod pomnikiem Gloria Victis, znajdującym się na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.  

Uroczystość pod pomnikiem Gloria VictisUroczystość pod pomnikiem Gloria Victis Screen, Rafał Trzaskowski, Facebook.com/rafal.trzaskowski

Uroczystości pod pomnikiem Gloria VictisUroczystości pod pomnikiem Gloria Victis Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono też na Wiśle oraz "w przestworzach". W ramach pokazu akrobacji lotniczej o godz. 17 nad stolicą pojawił się znak Polski Walczącej.

76. rocznica Powstania Warszawskiego76. rocznica Powstania Warszawskiego Gazeta.pl

Symbol Polski Walczącej nad WarszawąSymbol Polski Walczącej nad Warszawą Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl

Godzina 'W' na WiśleGodzina 'W' na Wiśle Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: