W wieku 94 lat zmarł Józef Wiłkomirski, uczestnik Powstania Warszawskiego

W wieku 94 lat zmarł dziś rano uczestnik Powstania Warszawskiego, dyrygent i kompozytor Józef Wiłkomirski - poinformował w sobotę prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Zmarły był założycielem i wieloletnim dyrektorem wałbrzyskiej Filharmonii Sudeckiej.

"[...] zmarł Józef Wiłkomirski - wielki artysta, patriota, społecznik, człowiek kultury, twórca Filharmonii Sudeckiej, Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha, Wielki Człowiek. Powstaniec Warszawski w rocznicę wybuchu Powstania - symbol. Cześć Jego Pamięci!" - przekazał 1 sierpnia w mediach społecznościowych prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Zmarł Józef Wiłkomirski. Był uczestnikiem Postania Warszawskiego, dyrygentem i samorządowcem

Józef Wiłkomirski urodził się 15 maja 1926 roku w Kaliszu. Już przed wojną rozpoczął naukę w Konserwatorium Muzycznym Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej w Łodzi. Naukę gry na wiolonczeli kontynuował w czasie okupacji niemieckiej.

Po wojnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Później występował w Filharmonii Łódzkiej i Operze Warszawskiej. Był dyrygentem w Państwowej Filharmonii w Krakowie, w Zespole Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze", jak i również w Państwowej Filharmonii w Poznaniu. Od końca lat 50-tych do początku lat 70-tych był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Filharmonii w Szczecinie. W 1978 roku Józef Wiłkomirski założył Filharmonię Sudecką w Wałbrzychu, której dyrektorem był do 2005 roku.

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Jako dyrygent występował we wszystkich polskich filharmoniach oraz w 22 krajach świata. Józef Wiłkomirski zajmował się również publicystyką oraz wykładał. Współpracował między innymi z Polskim Radiem. Był również społecznikiem i samorządowcem - pełnił funkcje radnego miejskiego w Wałbrzychu i radnego województwa wałbrzyskiego. W 2015 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza.

W konspiracji Józef Wiłkomirski nosił pseudonim "Szłom". Podczas Powstania Warszawskiego jako żołnierz Batalionu "Gustaw-Harnaś" walczył na Śródmieściu Północnym i Południowym. Jako strzelec dosłużył się stopnia kaprala.

Więcej o: