Kraków. 70-latek chciał wjechać do Polski na podstawie paszportu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej

Funkcjonariusze Straży Granicznej, pracujący na krakowskim lotnisku, spotkali się z niecodzienną sytuacją. Polską granicę chciał przekroczyć 70-latek, który miał przy sobie jedynie paszport Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

W środę 29 lipca na lotnisku w Krakowie-Balicach wylądował czarterowy samolot z Chicago. Podczas odprawy granicznej uwagę funkcjonariuszy Straży Granicznej zwrócił paszport jednego z podróżnych. 70-letni mężczyzna przyleciał do Polski z paszportem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej serii RA, wydanym w roku 1992 w Chicago.

Kraków. 70-latkowi pomogła żona. Jego tożsamość potwierdzono dzięki wpisowi o zawarciu małżeństwa

Mężczyzna nie miał przy sobie żadnego innego polskiego dokumentu. Sprawę skomplikowało również to, że jego dane nie znajdowały się w systemie PESEL, przez co nie można było ustalić, czy ma polskie obywatelstwo. 70-latkowi pomogło to, że podróżował z żoną. W aktach Urzędu Stanu Cywilnego odnaleziono wpis o zawarciu przez mężczyznę związku małżeńskiego, dzięki czemu mógł on przekroczyć granicę. Poinformowano go jednak, że musi złożyć wniosek o potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego do Wojewody Mazowieckiego, a następnie wyrobić nowy paszport.

Zobacz wideo Z wizytą w wieży kontroli lotów

Podczas odprawy granicznej pasażerów, którzy przylecieli z Chicago do Krakowa, zatrzymano także 11 innych paszportów. Dokumenty te straciły ważność, dlatego funkcjonariusze Straży Granicznej musieli potwierdzić tożsamości i obywatelstwa pasażerów, korzystając z bazy PESEL. Podróżni z nieważnymi paszportami otrzymali stosowne zaświadczenia i zostali pouczeni o konieczności złożenia wniosków o wydanie nowych dokumentów paszportowych.

Więcej o: