We wrześniu Adam Bodnar przestanie być RPO. Jest społeczna kandydatka na jego miejsce

Za nieco ponad miesiąc skończy się pięcioletnia kadencja Adama Bodnara. W środę pojawiła się oficjalna kandydatka. "Podjęłam decyzję o kandydowaniu na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich" - ogłosiła Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. To prawniczka związana z biurem RPO.

We wrześniu bieżącego roku kończy się kadencja Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich. Na razie nie wiadomo, kto go zastąpi na stanowisku, jednak w środę swoją kandydaturę ogłosiła Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Kim jest społeczna kandydatka na RPO?

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest prawniczką i koordynatorką ds. strategicznych postępowań sądowych w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. W przeszłości była sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury i członkinią zespołu ds. kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Do tej roli przygotowało mnie ostatnie 15 lat mojego zawodowego życia. Mam 10-letnie doświadczenie pracy w dużym zespole kancelarii prawnej. Od 10 lat prowadzę przed sądami sprawy z zakresu praw człowieka, wspierając tych, którzy toczą nierówną walkę z urzędami, sądami, przepisami, instytucjami publicznymi. Przez ostatnie 5 lat pracowałam jako urzędniczka w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie odpowiadałam za strategiczne postępowania sądowe. U boku Rzecznika i w drodze do sądów zjechałam Polskę, spotykając się z samotnymi aktywistami walczącymi z fabrykami za płotem, rodzicami dzieci z niepełnosprawnością, działaczami społecznymi pracującymi z osobami w kryzysie bezdomności

- pisze o sobie Rudzińska-Bluszcz. 

Zuzannę Rudzińską-Bluszcz popierają dziesiątki organizacji

Jak czytamy na stronie naszrzecznik.pl, Rudzińską-Bluszcz wspiera obecnie 90 organizacji pozarządowych. Zgłoszenia kandydatki na urząd może dokonać tylko Marszałek Sejmu lub grupa 35 posłów. Obecnie trwa zbiórka podpisów pod kandydaturą Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, później odbędą się rozmowy z klubami parlamentarnymi, aby ją poparły. W ten sam sposób - dzięki poparciu organizacji społecznych, a następnie zgłoszeniu posłów PO, SLD, PSL i niezrzeszonych - wybrano na to stanowisko Adama Bodnara w 2015 roku.

Jako najważniejsze wyzwania w Polsce kandydatka wymienia:

  • bariery wpływające na dostęp do opieki zdrowotnej,
  • nierówne szanse w dostępie do edukacji,
  • prawa seniorów,
  • bezpieczeństwo ekologiczne,
  • bezpieczeństwo w internecie.
Przez ostatnie 5 lat Polska ma dla mnie twarz pan Marka, bezrobotnego z Olsztyna, któremu groził zwrot dofinansowania na działalność, która przywróciła mu pracę i godność; pani Anny, ofiary przemocy domowej z Leżajska; mamy 8-letniego Pawła chorego na chorobę rzadką; pana Tomasza z Białegostoku, ofiary wypadku drogowego spowodowanego przez kierowcę bez OC; dzielnych mieszkańców Rybnika walczących ze smogiem; prawie 100-letniej pani Stefanii, okrutnie potraktowanej przez dewelopera; Karola Tendery, dawnego więźnia Auschwitz, który życie poświęcił na walczenie o pamięć o tym miejscu; mieszkanki Łazisk Górnych walczącej z trującym fabrycznym powietrzem i wielu aktywistów i pracowników organizacji pozarządowych. Dla takich ludzi chciałabym przez kolejne lata pracować

- wyjaśnia prawniczka. Rudzińska-Bluszcz podkreśla, że jest kandydatką całkowicie niezależną i tak również widzi urząd RPO.

Czytaj także: Kończy się kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Pojawiają się nieoficjalne nazwiska następców

Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich

Zgodnie z art. 209. Konstytucji RP Rzecznik Praw Obywatelskich jest powoływany przez Sejm za zgodą Senatu, a jego kadencja trwa pięć lat. Nie może zajmować innego stanowiska, z wyjątkiem stanowiska profesora szkoły wyższej ani wykonywać innych zajęć zawodowych. Nie może także należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością jego urzędu.

RPO, jak wynika z art. 208., stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji oraz w innych aktach normatywnych. 

Zobacz wideo Politycy PiS uderzają w LGBT. Rzecznik Praw Obywatelskich reaguje
Więcej o: