Niedziele handlowe 2020. Czy w niedzielę 2 sierpnia sklepy będą otwarte?

Zgodnie z ustawą do końca 2020 roku zostały już tylko trzy niedziele handlowe. W pozostałe niedziele duże sklepy i centra handlowe będą zamknięte.
Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?

W związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa Ministerstwo Zdrowia wystosowało apel o przestrzeganie zaleceń sanitarnych, które nadal obowiązują między innymi w sklepach. Rzecznik resortu obawia się, że przynajmniej połowa klientów nie stosuje się do obostrzeń.

Niedziele handlowe 2020. Czy 2 sierpnia wypada niedziela handlowa?

2 sierpnia przypada niedziela z zakazem handlu. Zakaz handlu obowiązuje również w święta wolne od pracy, czyli w sobotę 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP, niedzielę 1 listopada - Wszystkich Świętych, środę 11 listopada - Święto Niepodległości oraz w piątek 25 i sobotę 26 grudnia - Boże Narodzenie.

Niedziele handlowe do końca 2020 roku wypadają już tylko: 30 sierpnia, 13 grudnia i 20 grudnia. W pozostałych terminach sklepy i centra handlowe będą zamknięte. Wyjątkiem są jedynie: apteki, kawiarnie, cukiernie, stacje benzynowe, sklepy, gdzie sprzedaje właściciel lub jego rodzina oraz sklepy pełniące także funkcje placówek pocztowych.

Obostrzenia obowiązujące w sklepach

- Pojawiają nam się zakażenia w sklepach i ogniska sklepowe. Tu ponowny apel: jesteśmy w sklepie, to powierzchnia zamknięta, mamy obowiązek stosować maseczki. Niestety, dzisiaj w sklepach przynajmniej połowa odwiedzających nie nosi maseczki - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Wojciech Andrusiewicz zaapelował, by właściciele sklepów zwracali uwagę klientom, którzy chcą zrobić zakupy bez maseczki. Według rzecznika takie działania pomogłoby uchronić te placówki przed wystąpieniem w nich ogniska zakażenia.

W sklepach cały czas trzeba przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. Klienci powinni utrzymywać półtorametrowe odstępy od innych osób, mieć zasłonięte usta oraz nos oraz mieć założone rękawiczki jednorazowe lub zdezynfekować ręce.

Więcej o: