Silny wiatr i burze z gradem w siedmiu województwach. RCB wysyła alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami i burzami z gradem dla dużego obszaru Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła SMS-y z ostrzeżeniami do mieszkańców zagrożonych województw.

Alert drugiego, wyższego stopnia wydano dla województw mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego. Ostrzeżenie obowiązuje również w zachodnich powiatach województwa lubelskiego oraz wschodnich powiatach województwa opolskiego. Na pozostałych obszarach Opolskiego i Lubelskiego obowiązuje pierwszy, niższy stopień ostrzeżenia pogodowego przed burzami z gradem.

Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki przed burzami

Pierwszy stopień alertu wydano również dla województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego oraz wschodnich obszarów województw wielkopolskiego i dolnośląskiego. Na tych obszarach może według synoptyków spaść od 30 do 50 milimetrów deszczu. Lokalnie padać może też grad. Porywy wiatru mogą osiągać od 90 do 110 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia wygasają nad ranem.

Ze względu na dynamiczną sytuacją pogodową - burze z gradem, intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru - IMGW relacjonuje na bieżąco sytuację na Twitterze.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?
Więcej o: