Episkopat z apelem przed miesiącem trzeźwości. "Chore zwyczaje narodowe i rodzinne"

"Chore są zwyczaje narodowe i rodzinne, które kultywują powszechne używanie alkoholu" - pisze Episkopat w ostatnią niedzielę lipca. Od sierpnia zaczyna się promowany przez Kościół miesiąc abstynencji. W tym roku duchowni zwracają uwagę na to, jak używanie alkoholu wpływa na dzieci i stwierdzają, że priorytetem nauczycieli jest "wychowywanie dzieci i młodzieży w oparciu o wartości chrześcijańskie".

W sierpniu Kościół katolicki w Polsce co roku promuje trzeźwość i abstynencję. Tegorocznym hasłem Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień jest "Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach".

Na kilka dni przed początkiem miesiąca trzeźwości na koncie Episkopatu na Twitterze przypominano fragment tegorocznego apelu dot. abstynencji:

Z bólem stwierdzamy, że w przestrzeni publicznej lekceważony jest problem nietrzeźwości. Chore są zwyczaje narodowe i rodzinne, które kultywują powszechne używanie alkoholu jako wyraz dobrego świętowania i udanej zabawy.

"Zgubne obyczaje wspierające pijaństwo"

Zamieszczony na Twitterze cytat to fragment listu bp Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

"Trzeźwość jest warunkiem rozwoju osoby, rodziny, Narodu i Kościoła. Problemy alkoholowe dotykają większość Polaków. Z bólem stwierdzamy, że w przestrzeni publicznej lekceważony jest problem nietrzeźwości. Chore są zwyczaje narodowe i rodzinne, które kultywują powszechne używanie alkoholu jako wyraz dobrego świętowania i udanej zabawy. Chore jest prawo, które umożliwia promowanie pijackiego stylu życia" - czytamy w liście. 

Biskup zwraca w nim uwagę na zdrowotne i społeczne skutki spożywania alkoholu, w tym - co na co duchowni zwracają w tym roku szczególną uwagę - wpływu na sytuację dzieci, które "cierpią z powodu pijaństwa i nałogów rodziców, a także same są coraz bardziej narażone na uzależnienia". Bp Bronakowski napisał, że młodzi sięgają po alkohol m.in. z powodu problemów życiowych i emocjonalnych, a także "zgubnych obyczajów, wspierające pijaństwo" i złych przykładów od dorosłych i rówieśników.

Wychowanie "w oparciu o wartości chrześcijańskie"

"Rodzinę, w kształtowaniu dojrzałej osobowości dzieci, powinna wspierać szkoła. Dlatego priorytetem odpowiedzialnych nauczycieli i wychowawców jest wychowywanie dzieci i młodzieży w oparciu o wartości chrześcijańskie" - czytamy w apelu. 

Bronakowski stwierdza również, że zadaniem duszpasterzy w aspekcie troski o abstynencję dzieci i młodzieży jest "pomaganie wychowankom, by wzrastali w mądrości i łasce u Boga i u ludzi". "Rolą kapłanów jest także konsekwentne zapobieganie wszelkim, a nie tylko niektórym zachowaniom, które są szkodliwe dla dzieci i młodzieży" - stwierdza.

Duchowny zachęca wszystkich, by w sierpniu zdecydowali się na abstynencję dla dobra swojego i bliskich. 

Więcej o: