Koczy si kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Pojawiaj si nieoficjalne nazwiska nastpcw

Kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara zakoczy si ju 9 wrzenia. Wedug ustale "Rzeczpospolitej" wybr bezpartyjnego kandydata na to stanowisko moe by trudniejszy ni pi lat temu. Pojawiaj si ju jednak pierwsze nazwiska moliwych nastpcw.
Zobacz wideo Adam Bodnar: Pociesza mnie, że społeczeństwo jest mądrzejsze niż politycy

Jak wynika z ustaleń "Rzeczpospolitej" największe szanse na objęcie stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich ma Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jej kandydaturę mają popierać przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji pozarządowych.

Pojawiają się pierwsze nazwiska następców Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich 

Nazwisko tej kandydatki podawane jest na razie nieoficjalnie. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest prawniczką i współpracuje z biurem RPO - jest główną koordynatorką sądowych postępowań strategicznych. Przed objęciem tej funkcji pracowała jako adwokat, sędzia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury oraz należała do Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Według "Rz" wybór następcy Adama Bodnara, który byłby kandydatem pozarządowym, popartym później przez PO, PSL i Lewic, będzie wyjątkowo trudny. Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Kandydat musi uzyskać poparcie ponad połowy parlamentarzystów w obu izbach, gdzie większość ma Zjednoczona Prawica (Sejm) i opozycja (Senat).

Chociaż kadencja Adama Bodnara wygasa już na początku września, to kluby parlamentarne nie zgłosiły jeszcze swoich kandydatów. Wśród potencjalnych następców wymienia się m.in. Bartłomieja Wróblewskiego z PiS czy Sylwię Gregorczyk-Abram z możliwym poparciem Koalicji Obywatelskiej. Kandydatów można zgłaszać do 10 sierpnia. Wyboru nowego rzecznika nie ma także w terminarzu posiedzeń Sejmu na drugie półrocze, jednak nie można wykluczyć, że w tej sprawie zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie.