Kim jest Jacek P. - zatrzymany przez CBA razem ze Sławomirem Nowakiem? Jego firma szkoliła policjantów

W poniedziałek funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego ministra transportu Sławomira Nowaka oraz dwie inne osoby. Najmniej informacji w mediach jest na temat Jacka P., który w komunikacie służb określany jest jako gdański przedsiębiorca.

"Funkcjonariusze CBA z Delegatury w Gdańsku zatrzymali trzy osoby podejrzane o korupcję oraz działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Wśród zatrzymanych są: Sławomir Nowak - były poseł na Sejm RP, były Minister Transportu i były Szef Państwowej Służby Dróg Samochodowych Ukrainy - Ukravtodor, Dariusz Z. - były dowódca JW 2305 'GROM' i Jacek P. gdański przedsiębiorca" - tak brzmi komunikat Centralnego Biura Antykorupcyjnego po poniedziałkowych zatrzymaniach. Najmniej informacji można znaleźć właśnie na temat ostatniego z podejrzanych w sprawie.

Zobacz wideo Sławomir N., były minister transportu, został zatrzymany przez CBA po polsko-ukraińskim śledztwie. Ma usłyszeć zarzuty korupcyjne

Jacek P. został zatrzymany przez CBA razem ze Sławomirem N. Kim jest biznesmen?

Więcej informacji na temat zatrzymanego udało się zebrać dziennikarzom Money.pl. Według ustaleń portalu Jacek P. prowadzi w Gdańsku firmę, która zajmuje się doradztwem i szkoleniami w zakresie księgowości.

W październiku i listopadzie 2019 roku, w Kartuzach oraz Mielinie, firma przeprowadziła szkolenia dla policjantów z zakresu zwalczania przestępczości podatkowej, rozpoznawania nieprawidłowości oraz przestępstw na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej.

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku informowała wtedy, że szkoleniem objęci zostali funkcjonariusze z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego, którzy zajmują się walką z przestępczością gospodarczą. Firma Jacka P. przeprowadziła sześć edycji takich warsztatów finansowanych przez UE. Udział w nich wzięło łącznie ponad 200 policjantów. 

Jak podaje Onet, Jacka P. i drugiego zatrzymanego - Dariusza Z. łączą powiązania biznesowe i prywatne. Znajomość obu mężczyzn sięga nawet 10 lat wstecz, kiedy Dariusz Z. przestał zarządzać jednostką GROM. Z ustaleń "Wyborczej" wynika ponadto, że firma Jacka P. najprawdopodobniej zarejestrowana jest pod adresem zamieszkania przy tej samej ulicy, przy której w Gdańsku mieszka były minister Sławomir Nowak.

Więcej o: