Gdzie jest burza? Ostrzeżenie IMGW dla całej Polski. Możliwe burze z gradem oraz porywisty wiatr

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w poniedziałek przed możliwymi burzami na terenie całego kraju. Mają one pojawiać się już od samego poranka, ale swoją najsilniejszą formę przybiorą dopiero po południu i wieczorem.

IMGW przekazał, że dzisiaj (20 lipca) w całym kraju można spodziewać się burz z gradem oraz silnych opadów deszczu. Najsilniejsze wyładowania atmosferyczne przejdą nad zachodnią Polską. 

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia dla wszystkich województw

Prognozuje się, że burze z gradem mogą przejść nad terenem całej Polski. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla wszystkich 16 województw. Na wschodzie kraju, burze mogą wystąpić z mniejszą intensywnością.

Wraz z burzami wystąpią opady deszczu od 20 do 30 milimetrów. Porywisty wiatr może osiągnąć prędkość do 90 km/h. IMGW podaje, że najintensywniejsze zjawiska pogodowe wystąpią dopiero po południu. W południowych powiatach województwa wielkopolskiego mogą się również pojawić trąby powietrzne.

Najgorzej będzie w zachodniej Polsce

Na pasie granicznym ciągnącym się od województwa zachodniopomorskiego przez województwo lubuskie, dolnośląskie, opolskie oraz śląskie możliwe są opady gradu. Porywisty wiatr oraz burze z błyskawicami wystąpią najsilniej w zachodniej Polsce. Szczególnie zagrożone jest województwo wielkopolskie.

Gwałtownym zjawiskom pogodowym towarzyszyć będzie wysoka temperatura. Najgoręcej będzie na południu kraju. W Opolu i Wrocławiu prognozuje się nawet 28 stopni Celsjusza. Chłodniej będzie na wybrzeżu, temperatura w Gdańsku i Koszalinie wyniesie 22 stopni Celsjusza.

Więcej o: