Gdzie jest burza? IMGW wydał ostrzeżenia dla większości województw

Po burzowej i deszczowej sobocie również w niedzielę czeka nas podobna aura. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który początkowo wydał ostrzeżenia dla sześciu województw, właśnie je rozszerzył. Dziś pogoda będzie dopisywać jedynie w północno-wschodniej części Polski. Gdzie jest burza?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia przed burzami z gradem. Oprócz południa kraju obejmują one także centrum i częściowo zachód Polski.

Gdzie jest burza? W niedzielę IMGW wydało ostrzeżenia dla dziesięciu województw

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, obejmują też południowe krańce województw mazowieckiego i lubelskiego. Burze mogą być silne, przynosić ulewny deszcz - miejscami do 40 milimetrów - i porywy wiatru do 80 kilometrów na godzinę. Możliwy jest również grad.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy? Nie popełniaj podstawowych błędów

"Dziś burze możliwe są na przeważającym obszarze Polski, tylko na płn. wsch. bez burz. Będą rozproszone i lokalne. Głównym zagrożeniem są silne ulewy, które mogą wynieść do 40 mm/h. Porywy wiatru na ogół do 65 km/h, choć punktowo 80 km/h. Lokalnie wystąpi także grad" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na twitterowym koncie IMGW-PIB.

W sobotę w wyniku uderzenia pioruna poszkodowani zostali ojciec i syn, którzy wybrali się na wycieczkę rowerową w Sułkowie koło Wieliczki. Niestety, w czasie burzy prawdopodobnie schronili się pod drzewem (więcej na ten temat: Ojciec i syn rażeni piorunem w Sułkowie koło Wieliczki. Mężczyzna w stanie ciężkim).

Więcej o: