Rada Mediów Narodowych wybierze prezesa TVP. Może nim zostać... Jacek Kurski

Za tydzień odbędzie się zdalne posiedzenie Rady Mediów Narodowych, podczas którego ma zostać rozpatrzony punkt dotyczący powołania prezesa zarządu Telewizji Polskiej. Według portalu WirtualneMedia.pl największe szanse na objęcie tego stanowiska ma Jacek Kurski.
Zobacz wideo Wizjoner, poliglota, "o takie Polskie walczył"! Portret Jacka Kurskiego

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zarządził na piątek 24 lipca posiedzenie zdalne RMN. Według informacji portalu WirtualneMedia.pl jednym z punktów porządku obrad jest sprawa powołania prezesa zarządu Telewizji Polskiej. Według rozmówców portalu największe szanse na objęcie tego stanowiska ma mieć Jacek Kurski, który został odwołany z tej funkcji w marcu 2020 roku. Po wygranej kampanii Andrzeja Dudy miałby on awansować z funkcji członka zarządu na swoje dawne stanowisko.

Rada Mediów Narodowych wybierze nowego prezesa TVP. Jacek Kurski ma mieć największe szanse

- Ta sprawa będzie na pewno omawiana, ponieważ porządek dzienny powstaje w ten sposób, że są zgłaszane propozycje przez wszystkich członków Rady. Przewodniczący rady nadzorczej oddelegowany na prezesa to siłą rzeczy sytuacja tymczasowa i wymaga ona zmiany. Na pewno ten temat się pojawi - zapewniał Krzysztof Czabański.

Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun w rozmowie z Money.pl nie chciał powiedzieć, czyje kandydatury mogą być rozpatrywane podczas piątkowego posiedzenia. - Do 22 lipca jest czas na zgłaszanie kandydatur. Może pan Czabański widzi kogoś konkretnego, ja tego nie wiem - powiedział rozmówca portalu.

Jacek Kurski w marcu 2020 roku został odwołany z funkcji szefa Telewizji Polskiej, czego domagał się Andrzej Duda. Prezydent uzależniał od odwołania Jacka Kurskiego swoją decyzję o podpisaniu ustawy, na podstawie której media publiczne zostały dofinansowane kwotą niemal 2 mld złotych.

Od tego momentu pełniącym obowiązki prezesa TVP jest Maciej Łopiński. Jacek Kurski natomiast, decyzją Rady Mediów Narodowych z 31 maja, został ponownie powołany do zarządu TVP. Decyzja Rady Mediów Narodowych zapada większością głosów. W Radzie zasiada pięciu członków: Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk z PiS oraz Grzegorz Podżorny i Juliusz Braun.

Więcej o: